Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD: Eğit donat çöktü

  hurriyet.com.tr
  09.10.2015 - 14:48 | Son Güncelleme: 09.10.2015 - 18:09

  Amerikan gazetesi New York Times, Obama Yönetimi'nin 500 milyon dolar bütçeli eğit-donat programını sona erdirdiğini duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı, Suriyeli muhaliflerin sadece Türkiye'de eğitilmeye devam edileceğini belirtti.

  ABD, Suriyeli muhaliflerin eğitilip silahlandırılarak Suriye'ye gönderilmesini öngören ancak beklenen başarıya ulaşmayan tartışmalı programı kökten değiştiriyor.

  Adının gizli kalması kaydıyla konuşan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, artık ılımlı-muhaliflerin Ürdün, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde eğitilmeyeceğini söyledi. Söz konusu yetkili, "bunun yerine, Türkiye'de çok daha küçük bir eğitim merkezi kurulacağını ve orada çoğunlukla muhalif liderlerden oluşan küçük bir grubun, hava saldırılarına yol göstermek gibi operasyonel manevralar konusunda eğitileceğini" ifade etti. 

  SAVUNMA BAKANI KONUŞTU

  ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Londra'da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın "kısa süre içinde" konuya ilişkin açıklama yapacağını söyledi. İngiliz mevkidaşı Michael Fallon'la düzenlediği basın toplantısında konuşan Carter, "İlk çalışmalardan memnun değildim. Birçok farklı yaklaşım geliştirdik... (Başkan Obama'nın) onayladığı ve hayata geçireceğimiz önerilere yönelik ondan bir şeyler duyacaksınız" dedi. 

  Associated Press'in haberine göre; Carter, eğit-donat programının Suriye'deki "ehil Kürt ve başkaca güçlerle birlikte çalışmaya odaklanmak" için değiştirileceğini ifade etti. 

  EĞİT-DONAT FİYASKOSUEĞİT-DONAT FİYASKOSU

  New York Times haberinde, yeni tutumun detayları üzerinde çalışılması gerektiği belirtilirken, ABD'li bazı yetkililer, geçen hafta Obama'nın ulusal ve dış politika danışmalarıyla gerçekleştirdiği üst düzey iki toplantıda strateji değişikliğini onayladığını söyledi. 

  Eğit-donat komutanı cephaneyi Nusra Cephesine teslim ettiEğit-donat komutanı cephaneyi Nusra Cephesi'ne teslim etti

  New York Times'a gizlilik kaydıyla konuşan bir başka üst düzey yetkili ise "Binlerce piyadenin eğitilmesi doğru model değildi. Sanırım bu çok açık ortaya çıktı" diye konuştu.

  HÜSRAN YARATMIŞTI 

  Resmen Mayıs ayında başlayan 'eğit-donat' kapsamına, yılda 5 bin 400 ılımlı-muhalif alınması bekleniyordu. Bu bağlamda Türkiye’den Suriye'ye 12 Temmuz'da giren 54 kişilik ilk grubun yaklaşık yarısı IŞİD'e kurşun atmadan El Kaide’nin uzantısı El Nusra’ya esir düşmüştü. Diğerleri de ya öldürülmüş ya da kaçırılmıştı. Sağ kurtulanlar ise Halep’te PYD’nin kontrolündeki Afrin bölgesine sığınmıştı. Öte yandan, bazı muhaliflerin silahlarını Nusra Cephesi'ne verdiği ortaya çıkmıştı.

  ‘Eğit-donat’ı bitiren 75 muhalif Suriye’de‘Eğit-donat’ı bitiren 75 muhalif Suriye’de

  Son olarak Eylül ayında Kırşehir-Hirfanlı’da Jandarma’ya ait Eğitim Merkezi’nde Türk ve Amerikalı özel kuvvetler tarafından eğitilen 75 Suriyeli muhalif, eğitimlerini tamamlayarak Suriye’nin Halep vilayetine geçmişti.

  NE ANLAMA GELİYOR
  ABD'nin IŞİD'le mücadelede izlediği strateji açısından mihenk taşı olarak görülen programın fiyaskoyla sonuçlanması, Washington Yönetimi'ne büyük bir darbe vurdu. Suriye krizini yönetme şekli uzun süredir eleştirilen Obama'nın, Rusya ve İran'ın Esad rejimine desteğini artırdığı bir dönemde yaptığı yanlış hamleler, bölgede durumun Washington yönetimi için daha da kötüleşmesine neden oldu. Büyük ümitler bağlanan eğit-donat programının çökmesi de Amerikan askerini IŞİD'le karşı karşıya getirmek istemeyen Obama yönetiminin Suriye politikasındaki başarısızlığının en büyük göstergelerinden biri olarak tarihe geçti.

  ERTUĞRUL ÖZKÖK: BİR ÇÖKÜŞÜN PERDE ARKASI

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı