ABD donanması: Türbanlı kadın resimlerini hedef yapmayın

06 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 2012 - 13:59

ABD Savunma Bakanlığı, Amerikan deniz piyadelerinin atış eğitimlerinde, türbanlı Müslüman kadın resimlerinin hedef olarak kullanılmasının ortaya çıkmasından sonra geri adım attı.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, donanmanın türbanlı kadın ve bazı Arapça yazıların bulunduğu resimleri kullanmasının yasaklandığı açıklandı.

The Virginian-Pilot dergisi tarafından yayınlanan fotoğrafta, deniz piyadelerinin atış eğitimlerinde, elinde tabanca, arkasında Kur'an-ı Kerim'den ayetler bulunan bir kadın resminin hedef kağıdı olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi olayla ilgili duyduğu kaygıyı Savunma Bakanı Leon Panetta'ya yazılı olarak iletmişti.

Panetta'ya gönderilen yazıda, resmin kullanılmasının gerek eğitilenler açısından gerekse Müslüman nüfusa sahip ülkeler açısından olumsuz bir mesaj olduğu belirtilmişti.

Bazı uzmanlar bu tür resimlerin kullanılmasının aslında ordudaki dini stereotipleştirilmenin küçük bir yansıması olduğu düşüncesinde.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 10 Yorum }
 • Kaan aksoy 5.7.2012 14:58:31
  DRESDEN DRESDEN hangi yanlıştan dönmekten bahsediyorsunuz? Askerler oraya o kadının resmi assa nolur asmasa nolur? Önemli olan kafalarının içi değil mi? O resmi asmak yasaklanmış olsa da o resmi oraya asıp talim yapan adamların kafa yapası aynı kalmayacak mı?
 • DRESDEN DRESDEN 5.7.2012 14:30:59
  Hemen celallenmişsiniz arkadaşlar ama bu yanlıştan dönmeliyiz diyen de ABD. En azından adamlarda özeleştiri kültürü var. Türkiye'den tek bir yetkilinin böyle bir ayıbı ortaya çıkarıp düzeltilmesi gerekir dediğini hayal edebiliyor musunuz?
 • Hatice Fahrünnisa Ensari 5.7.2012 14:06:05
  Dost Amerika,Müslümanlara ve Müslüman kadınlara hangi duygularla yaklaştığını her fırsatta ortaya koyuyor...Yasaklansa da anladık...
 • Avi Cohen 5.7.2012 14:04:53
  Kadin kadindir turbanli veya Turbansiz. Orada bir turbanli kadin resminin poligonda kullanilmasi tüm kadinlara yapilmis bir hakarettir
 • Avi Cohen 5.7.2012 14:03:00
  Insanlik adina utanilacak bir durum ve bunun medeni olarak kabul ettigimiz bir ülekde olamasi dahada utanilacak bir durum. Sorumlularin bu sorumsuz davranislari mahakemelerce cok sert bir sekilde cezalandirilmali
 • Ahmet Gümüş 5.7.2012 13:58:30
  Hiçbir İslam ülkesinin ordusunda,eğitim alanında hedef tahtasına; elinde sağında solunda bir İncil veya Tevrat bulunan bir Hiristiyan veya Yahudi'yi temsil eden bir simge,resim konmaz!Herkes cibilliyetinin gereğini yapar!
Sayfa Başı
HaberlerSpor Toto Süper LigABDYangınfaciazeynel balcıdolarkur