Gündem Haberleri

  ABD doğrudan Esad'ı hedef aldı

  Hürrieyt Planet
  19.05.2011 - 09:49 | Son Güncelleme:

  ABD, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a ve diğer 6 yöneticiye göstericilere yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım uygulayacak.

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bir süre önce Suriye'ye karşı önemli adımlar atacağını söylemişti.

  Kararın dün Başkan Barack Obama tarafından imzalandığı bildirildi.

  ABD'nin Şam üzerindeki baskısını önemli ölçüde arttırması anlamına gelen bu karar, Suriye'deki son olaylar nedeniyle Esad'ı doğrudan hedef alan ilk yaptırım olacak.

  SURİYE KINADI

  Suriye ise, yaptırım kararını kınadı. Resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, "Suriye Arap Cumhuriyeti adına açıklama yapan" üst düzey bir yetkili, yaptırım kararının, "ABD'nin bölgedeki planlarının bir parçası olduğunu ve İsrail'in bölgedeki çıkarlarına hizmet ettiğini" söyledi.

  Yetkili, söz konusu kararların, "Suriye'de devam eden reform sürecini durduramayacağını" belirtti.

  Suriye devlet televizyonunun haberinde de ABD'nin yaptırım kararının Suriye'yi etkilemeyeceği kaydedildi.

  ABD geçen ay Esad'ın kardeşi, kuzeni ve Suriye'nin istihbarat şefi dahil bazı isimlere yaptırım uygulama kararı almıştı.

  ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Esad'ın siyasi dönüşümü başlatması ya da görevden ayrılmasının zamanı geldiğini söyledi.
   
  'KRİZ AŞILDI'

  Olayların başladığı Mart'tan beri en az 850 kişinin öldüğü gösteriler nedeniyle koltuğu sallanan Beşar Esad ise, "ülkedeki siyasi krizin aşıldığını ve olayların neredeyse bitme noktasına geldiğini" savundu.
         
  El Vatan gazetesinin haberine göre Esad, güvenlik güçlerinin protestoları bastırırken "aşırıya kaçtığını" kabul ederek, bu durumun güvenlik güçlerinin "antrenman eksikliğinden  kaynaklandığını" ileri sürdü.

  Suriye'nin batısında yer alan ve günlerdir güvenlik güçlerinin ablukası altına bulunan Tal Kalah kentinde dün 8 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.
        

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı