Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD Dışişleri: Türkiye ile siyasi gerginlik yok

  Hürriyet Haber
  30 Ekim 2007 - 08:29Son Güncelleme : 30 Ekim 2007 - 08:29

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Türk veya Amerikan kamuoyundaki yaygın algılamanın aksine, çok iyi iki müttefik olan Türkiye ile ABD arasında siyasi düzeydeki ilişkilerde hiçbir gerginlik bulunmadığını söyledi.

  McCormack, düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, sokaklara dökülen göstericiler ve basındaki bazı yazıları okuyunca, ilişkilerde gerginlik olduğu algılamasına kapılmanın mümkün olduğunu, ancak Türk ve Amerikalı yetkililer arasındaki temaslarda böyle bir gerginliğin varolmadığını söyledi.

  McCormack, “her iki taraf da bu meseleye çözüm bulunması istekliliğinin farkında ve zaten bu yönde de çok enerji harcıyoruz” dedi. Sean McCormack, “gerginlik algılamasının”, Türkiye için çok hassas bir konu olan PKK terörüyle mücadeleden kaynaklandığını belirtti ve ABD'nin, Türkiye ve Irak ile birlikte çalışarak bu meseleye diplomatik bir çözüm bulmaya çalıştığını söyledi.

  İlk adımın, başka PKK saldırıları olmaması olduğunu belirten McCormack, ardından bu meseleye, PKK'nın tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik, daha geniş kapsamlı, kalıcı bir çözüm gerektiğini vurguladı.

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, İstanbul'daki Irak'ın komşuları konferansından önce, ikili görüşmeler için Ankara'ya gideceğini belirten McCormack, “Rice, ABD-Türkiye ikili ilişkilerinin iyi ve güçlü olduğunu vurgulayacak” dedi.

  Rice'ın, PKK'yı ortadan kaldırmak için bir eylem planı getirip getirmeyeceği sorusu üzerine McCormack, “elbette fikirlerimizi masaya getireceğiz. Ancak temel olarak bu, Türkiye tarafından kabul edilebilir ve Iraklıların yapabileceği bir şey olmalı. Bizim kendi fikirlerimiz olacak. Rice özel olarak Türkiye veya Irak hükümetiyle konuşmak üzere bir şey getirecek mi bilmiyorum. Ancak bu mesele, bizim günlük olarak üzerinde çalıştığımız bir mesele” dedi.

  McCormack, İstanbul'daki konferansın, sadece Irak hükümeti için değil Irak'ın komşuları için de endişe kaynağı olan konuların konuşulacağı bir ortam olacağına işaret etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, şu aşamada, Rice'ın, İranlı veya Suriyeli meslektaşlarıyla ikili görüşme gerçekleştirmesi yönünde bir plan bulunmadığını kaydetti.

  PKK konusunda, Türkiye ile Irak hükümetini bir araya getirme çabalarına işaret eden McCormack, son birkaç günde bazı görüşmelerin yapıldığını, ancak çözüme ulaşılamadığını söyledi. McCormack, bu görüşmeler için “yapıcı diplomatik alışveriş” nitelemesini kullanırken, bundan sonra da diplomatik açı üzerinde çalışmayı sürdüreceklerine işaret etti.

  İRAN İLE PKK İŞBİRLİĞİ

  Türkiye'nin, PKK konusunda İran ile işbirliğine girmesine ABD'nin nasıl yaklaştığı yönündeki bir soru üzerine McCormack, “bu iki ülke komşu. İyi, dostça, şeffaf ve yapıcı ilişkileri olması umulur. Biz, İran'ın komşularını aksi yönde cesaretlendirmiyoruz. Bu ilişkiler çerçevesinde Türk hükümetinin, İran hükümetinin davranışlarıyla ilgili dünyanın bazı endişelerinin altını çizmesini umuyoruz. Ancak biz daima iyi, şeffaf, işbirliği içinde ilişkileri cesaretlendiriyoruz” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı