Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD Dışişleri Bakanı'ndan Gezi Parkı açıklaması

  Hürriyet Planet
  03 Haziran 2013 - 18:57Son Güncelleme : 03 Haziran 2013 - 22:10

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak, "polis tarafından aşırı güç kullanımına dair haberlerden kaygı duyduklarını" söyledi.

  ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Washington'da Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorsky ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Türkiye'deki olayları çok yakından takip ettiklerini belirten Kerry, "Birçoğunuzun bildiği gibi Türk yönetimiyle çok yakın biçimde birlikte çalışmaktayız. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kısa süre önce buradaydı. Ortadoğu ile ilgili girişimlerinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile çok yakın çalışıyoruz" dedi.

  ABD Dışişleri Bakanından Gezi Parkı açıklaması MERKEL'DEN GEZİ PARKI AÇIKLAMASI

  Kerry, "gerek Türk yetkililerle görüşmelerinde, gerekse kamuoyu önünde yaptıkları açıklamalarda her zaman ifade ettikleri gibi ABD'nin, insanların barışçıl protesto düzenleme hakkı dahil, ifade ve toplanma özgürlüklerine tam destek verdiğini, çünkü bunun tüm demokrasiler için temel önemde olduğunu" dile getirdi.

  "Polis tarafından aşırı güç kullanımına dair haberlerden kaygılıyız" diyen Kerry, "Bu olaylara dair tam kapsamlı bir soruşturma yürütüleceğini ve bu tür olaylarda polis güçlerinden tam itidalin gösterileceğini umuyoruz" ifadesini kullandı.

  "İLGİLİ HERKESİ ŞİDDET PROVOKASYONLARINDAN KAÇINMAYA ÇAĞIRIYORUZ"
     
  Kerry, "ilgili herkesi, gösteri yapan ve ifade özgürlüklerini ifade edenler ile hükümete bağlı olanları, şiddete yönelik tüm provokasyonlardan kaçınmaya çağırdıklarını" söyledi.

  "Olaylarda yaralananların sayısı ve maddi hasara yönelik şiddetin düzeyinden herkesin derin kaygı duyduğunu" söyleyen Kerry, sözlerine şöyle devam etti:

  "Bunları, başka bir ülkenin seçimleri ya da olaylarına müdahale etmek için söylemiyoruz, demokrasinin uygulanması ve hükümetler ve halklar arasındaki ilişkinin geliştirilmesi için gerekli olduğuna inandığımız evrensel ilkeler ve değerleri yeniden teyit etmek için söylüyoruz.

  Büyükelçimiz, görüşlerimizi üst düzey yetkililer nezdinde dile getirdi ve Türkiye'deki Amerikan vatandaşlarına yönelik seyahat uyarılarımızı güncelledik. Onları buraya seyahatlerinde hem almaları gereken tedbirlere dair, aynı zamanda da bu tür olaylara karışmamaları gerektiği yönünde uyardık. Elbette, Türkiye halkı ve Türkiye hükümetinin önümüzdeki günlerde ileriye dönük barışçıl yollarını bulacağını umuyoruz."

  RICCIARDONE GEZİ İÇİN ABD ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ
  Diğer yandan deneyimli ABD'li gazeteci Laura Rozen, ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin Gezi Parkı protestoları ve sonrasında yaşananları izleyebilmek amacıyla ABD ziyaretini iptal ettiğini duyurdu.

  Ricciardone'nin bu ziyaret kapsamında ATC'de bir konuşma yapması bekleniyordu.

  ABD Dışişleri Bakanından Gezi Parkı açıklaması GEZİ PROTESTOLARINA BEYAZ SARAY’DAN İKİNCİ AÇIKLAMA


  'ÇOĞU KANUNLARA SAYGILI, NORMAL VATANDAŞLAR'

  Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney da protestocuların büyük çoğunluğunun, haklarını ifade eden barışçıl, kanunlara saygılı, normal vatandaş olduklarına inandıklarını ifade ederek, "ABD, polis tarafından aşırı güç kullanımı, büyük sayıda yaralı ve mülklere zararlara yönelik haberlerden ciddikaygı duymaktadır. Bu olayların soruşturulması ve tüm tarafların şiddet provakasyonlarından kaçınması çağrısında bulunuyoruz. Türk hükümetinin konuyu uygun şekilde ele alacağına inanıyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı