Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD Dışişleri Bakanı Powell Seul'de

  Hürriyet Haber
  27.07.2001 - 16:44 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Kuzey Kore'ye yönelik siyaset ve ABD-Güney Kore güvenlik ittifakı konularında görüşmelerde bulunmak üzere Seul'e geldi. Uzakdoğu turu çerçevesinde Vietnam'ın başkenti Hanoi'den Seul'e geçen Powell'ın, Devlet Başkanı Kim Dae-jung, Dışişleri Bakanı Han Seung-soo ve diğer yetkililerle görüşmesi bekleniyor. Dışişleri bakanı olduktan sonra ilk kez Seul'e gelen Powell'ın, yarın Pekin'e geçeceği kaydedildi. Bu arada Powell'ın Güney Kore ziyareti öncesinde, Seul'deki ABD büyükelçiliği önünde ABD aleyhtarı gösteri düzenlediği bildirildi. Göstericilerin, Güney Kore'deki 37 bin Amerikan askerinin çekilmesini istedikleri kaydedildi. Powell, Vietnam'daki temasları çerçevesinde Asya bölgesel güvenlik forumuna katılacak

  BİLİM ADAMLARININ SERBEST KALMASI  POWELLI MEMNUN ETTİ

  Çin, casusluk yaptığı suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkum ettiği Amerikalı bilim adamları Gao Zhan ve Qin Guangguang'ı bugün serbest bıraktı.

  Çin'in bu kararı, Çin asıllı Amerikan vatandaşı Gao ve Qin'in Tayvan hesabına casusluk yapmak suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkum edilmesinden yaklaşık 48 saat sonraya denk geldi.

  Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "bilim adamları Gao ve Qin'in sağlık sorunları bulunduğu ve yurtdışında tedavi edilebilmeleri için serbest bırakıldıkları" belirtildi.

  Gao'nun kalple ilgili sorunları bulunduğu ve avukatının bu nedenle serbest bırakılmasını talep ettiği, buna karşılık Qin'in sağlık sorunlarıyla ilgili bir bilginin bulunmadığı kaydedildi.

  Gao'nun ABD'ye giden bir uçağa bindirildiği, ancak Qin'in Çin'i terk edip etmediğinin halen bilinmediği bildirildi.

  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, çıktığı Uzakdoğu turu çerçevesinde bulunduğu Vietnam'ın başkenti Hanoi'de, Gao ve Qin'in serbest bırakılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı