Gündem Haberleri

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Karzai'yi defa

  Hürriyet Haber
  20.06.2013 - 11:40 | Son Güncelleme:

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Taliban'ın Katar'da düzenlediği basın toplantısında kendisini "sürgündeki bir hükümet" olarak yansıttığını öne sürerek Washington'la olan uzun vadeli güvenlik görüşmelerini askıya aldığını açıkladı.

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Karzai'yi defalarca şahsen aramasına karşın, Obama yönetimini ikili oynamakla suçlayan Kabil'in öfkesi geçecek gibi görünmüyor.

  ABD ve Taliban’ın salı günü masaya oturacağının açıklanması, Afganistan’daki savaşın sona erebileceğine dair umut ışığı yakmıştı.

  Taliban’ın El-Kaide ile bağlantısını kesebileceği mesajını verirken Kabil hükümetiyle görüşmeye ve yasalar çerçevesinde davranmaya dair ışık yakmaması Karzai’nin tepkisine neden oldu. Açıklamaların beyaz Taliban bayrağı önünde yapılması ve grubun kendisi için iktidarda olduğu sırada kullandığı “Afganistan İslam Emirliği” ifadesi de Karzai’yi rahatsız etti.

  Taliban, çarşamba günü dört Amerikalı’nın hayatını kaybettiği Bagram’a yapılan saldırıların sorumluluğunu aldı.

  Çarşamba günü ABD yönetimi, Katar’ın başkenti Doha’da yapılması beklenen görüşmeleri askıya aldı. ABD’nin Pakistan ve Afganistan ilişkilerinden sorumlu elçisi James Dobbins, yeni bir talimata kadar Washington’da kalacak.

  Dışişleri bakanlığı sözcüsü, ABD’nin Katar hükümetinden Taliban’ın Doha’daki yeni ofisinin önünde bulunan ‘Afganistan İslam Emirliği’ amblemini çıkarmasını istediğini söyledi.
  ABD dışişleri bakanlığı sözcüsü Jen Paski, “Gelecekte atılacak uygun adımların ne olabileceğine dair Afganistan hükümetiyle tartışma içindeyiz” dedi. Jen Psaki, James Dobbins’in

  Washington’da kalacağını teyit etti ancak elçinin görüşmeler için ne zaman nereye gideceğine dair bir bilgisi olmadığını belirtti.

  Karzai, 19 Haziran’dan itibaren ülkedeki bütün askeri operasyonları Afgan Ulusal Ordusu’nun yürüteceğini söyledi.

  Karzai çarşamba günü, eğer ABD görüşmelerden çekilmezse Taliban’la barış için masaya oturmayacağını söyledi.

  ABD, Katar da dahil tüm tarafların, Taliban’ın Doha’daki ofisinin adını “the political Office of the Afghan Taliban” olarak değiştireceği ve Afgan hükümeti dışında bir diplomatik tanınma talep eden ifadelerden kaçınacağı üzerine uzlaştığını belirtti.

  Mevcut durum, 12 yıldır Afganistan’da devam eden savaşları sonlandıracak barış müzakerelerinin üzerine gölge düşürdü. ABD Dış İşleri Bakanlığı, sarsıntılı bir başlangıç yaptıklarının farkında olduğunu, fakat ülkenin barış müzakerelerini yapmakta ısrarcı olacağını belirtti.

  Bir Afgan yetkili Guardian gazetesine, Taliban’ın Doha’daki ofisi yalnızca görüşmeler için kullanacağına dair söz verdiğini, ancak salı günü yapılan basın toplantısıyla bu sözün aşılmış olduğunu açıkladı.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, Taliban El-Kaide ile ilişkisini kesmeden önce Taliban’la görüşmeyi kabul eden ABD yönetimine yöneltilen eleştirileri reddetti. Psaki bu konuyla ilgili, “Taliban’ın hemen El-Kaide’yi kınamasını ve terörü bitirmesini bekleyemeyiz, zaten bu bizim başlayacağımız değil ulaşmak istediğimiz noktadır” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı