Dünya Haberleri

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: Henüz ihtiyacımız olan noktada değiliz

  Hürriyet Haber
  06.07.2015 - 23:33 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran'la yürütülen nükleer müzakerelerle ilgili "Henüz ihtiyacımız olan noktada değiliz. Birkaç gün içinde zor seçimler hızlıca yapılırsa bu hafta anlaşmaya ulaşabiliriz" dedi.

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran'la yürütülen nükleer müzakerelerle ilgili, 7 Temmuz'a kadar anlaşmaya varılamaması halinde masayı terk edeceklerini söyledi.

  Kerry, Avusturya'nın başkenti Viyana'da nükleer müzakerelerin yürütüldüğü Coburg Otel'in önünde basın toplantısı düzenledi. Bazı medya organlarında müzakerelerle ilgili spekülasyonların yapıldığını ve bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı doğduğunu belirten Kerry, samimi ilerleme kaydettiklerini ancak halen anlaşmaya ulaşma noktasında olmadıklarını ifade etti. Kerry, "Henüz ihtiyacımız olan noktada değiliz. Çok zor sorunlar var" dedi.

  Anlaşmaya hiç bu kadar yakın olmadıklarını kaydeden Kerry, çözülemeyen sorunlar nedeniyle müzakerelerin her iki yöne de gidebileceğini vurguladı. Kerry, "Şimdi, anlaşmaya yaklaşıp yaklaşamayacağımızı görme zamanı" ifadesini kullandı.

  ABD'nin herhangi bir anlaşma değil, iyi bir anlaşmadan yana olduğunu yineleyen Kerry, "Birkaç gün içinde zor seçimler hızlıca yapılırsa bu hafta anlaşmaya ulaşabiliriz. Fakat bunlar halen yapılmadı" diye konuştu.

  Nükleer bomba üretimine giden yolu engellemek istediklerinin altını çizen Kerry, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Anlaşma sağlanamaması, mutlak uzlaşmazlık ve önemli konularda hareket etme isteksizliği halinde Başkan Obama'nın her zaman söylediği gibi masayı terk etmeye hazırlanacağız. Bunu hiç kimse istemez. Biz anlaşmaya ulaşmak istiyoruz" dedi.

  ŞİMDİ TAM ZAMANI

  Öte yandan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'la nükleer müzakerelerine ilişkin, "Eğer bir anlaşmaya ulaşılabilecekse şimdi tam zamanı" dedi.

  Mogherini, müzakerelere katılmak üzere geldiği Avusturya'nın başkenti Viyana'da gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  Müzakerelerin son saatlerine girildiğini ifade eden Mogherini, "Eğer bir anlaşmaya ulaşılabilecekse şimdi tam zamanı" dedi.

  Anlaşmaya çok yaklaşıldığını, olumlu ve yapıcı bir atmosfer bulunduğunu belirten Mogherini, bir gazetecinin başka planları olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine "B planımız yok. 7 Temmuz'a kadar bir anlaşma istiyoruz" dedi.

  Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius ise İran'ın müzakerelerde çözülmemiş sorunlar üzerine yükümlülükleri konusunda karar verme zamanı olduğunu söyledi.

  Müzakerelerin sonlandırılması için 72 saatlik zaman kaldığını anımsatan Fabius, "Temel sorun, İran'ın açıklığa kavuşturulmayan yükümlülüklerini yapmayı kabul edip etmeyeceğini görmektir. Öyle umut ediyoruz. Her şey açıklığa kavuşturulmalıdır" diye konuştu.

  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi de bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, kırmızı çizgilerinin kabul edilmemesi halinde müzakere masasını terk edebilecekleri mesajı vermişti.

  Müzakerelerde İran, yaptırımların kaldırılmasını isterken ABD, İran'ın askeri tesislerinin denetlenmesi, bilim adamları ile görüşme ve geçmişte yapılan nükleer faaliyetlerin muhtemel askeri boyutuyla ilgili bilgi verilmesi konusunda ısrar ediyor.

  Müzakerelerde 7 Temmuz'a kadar anlaşmaya varılması bekleniyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı