Dünya Haberleri

  ABD Dışişleri Bakanı IŞİD'e karşı güç kullanma yetkisine ilişkin açıklama yaptı

  AA
  25.02.2015 - 02:09 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre'ye gönderdiği IŞİD'e karşı güç kullanma yetkisinin dilinde, "yanlış yorumlamaya yol açabilecek ve uzun vadeli savaşa imkan sağlayacak bir nokta bulunmadığını" söyledi.

  Kerry, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde bakanlığın bütçesiyle ilgili oturuma katılarak, Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

  ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre'ye sunduğu IŞİD ile mücadelede güç kullanımına ilişkin yetkideki "uzun süreli taarruz kara muhabere operasyonlarına izin verilmediği" ifadesi soru işaretleri yaratmıştı.

  Bu noktada, "savunma-taarruz" kavramından neyin kastedildiğine yönelik soru üzerine Kerry, yetkinin IŞİD'in arkasından gitmek gibi büyük taarruz operasyonlarına izin vermediğini ama özel operasyonlar, rehine kurtarma gibi bazı durumlarda esneklik sağladığını ifade etti.

  Kerry, "Yetki, acil durumları kısıtlamadan ve diğer taraftan 'Burada boşluk bulduk, istediğimiz her şeyi yapabiliriz' şeklinde yeterli bir belirsizlik de bırakmadan, gayet açık bir yasak (koyuyor). Yetkinin dilinde, yanlış yorumlamaya yol açabilecek ve uzun vadeli savaşa imkan sağlayacak bir nokta yok" diye konuştu.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı