ABD’den vize isteyene gülümsemek yasak

Hürriyet Haber
19.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

ANKARA Ticaret Odası’nın (ATO) "Vize Çilesi" raporu, Türk işadamları ve serbest meslek mensuplarının ticari amaçla yurtdışına yapacakları seyahatlerin, başta ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkenin uyguladığı vize prosedürü nedeniyle işkenceye dönüştüğünü ortaya koydu. Rapora göre, ülkelerin büyükelçilikleri, vize başvurusunda bulunan Türk işadamlarından aralarında malvarlığı beyanının da bulunduğu 26 çeşit belge istiyor. ABD’nin vize kuralları arasında fotoğrafta ’gülümseme olmasın’ vurgulaması dikkat çekiyor.

ABD’nin fotoğraf kriterleri

Başvuru sahibi son 6 ay içinde çekilmiş tüm yüzü kaplayan bir fotoğraf getirmelidir. Tüm yüzü kaplayan fotoğraf direkt kameraya bakar şekilde çekilmiş olmalıdır.

Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50’sini kapsamalıdır. Fotoğrafta iki kulak birden açıkça görülmelidir. Fotoğraf kişinin gözlerinin açık ve ağzının kapalı olduğu yüz ifadesini (gülümseme olmamalıdır) göstermelidir. Koyu renk gözlükler, sağlık nedenleri haricinde kabul edilemez.

Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır.

Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/ uzunluğu 25 mm-35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm-35 mm olmalıdır.

Başvuru sahipleri düzgün giyinmiş olmalı ve şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır. Üniforma ya da başvuru sahibinin saçını veya başka özelliklerini kapsayacak eşarp, baş örtüsü giyilmemelidir. Eğer başvuru sahibi baş örtüsü giymek zorunda ise, fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görülmelidir.

Hızlı çekim fotoğraflar ya da dijital kalite fotoğraflar kabul edilmemektedir. Fotoğraflar, standart muamele gerektiren film kullanılarak, standart tek lens refleks tipi fotoğraf makinası ile çekilmelidir.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı