Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD’den teröre karşı kıtalararası füze

  Hürriyet Haber
  30 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ağustos 2006 - 23:51

  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Pentagon’un, teröristlere karşı önleyici olarak kullanmak üzere, kıtalararası balistik füzelerin nükleer başlıklarını, konvansiyonel olanlarla değiştirmeyi planladığını söyledi. Rus meslektaşı Sergei İvanov ile Alaska’da görüşen Rumsfeld, Moskova’nın da aynı düşüncede olduğunu dile getirdi.

  İvanov ile kapalı kapılar ardında görüşen Rumsfeld, daha sonra yaptığı açıklamada, balistik füzelerden nükleer başlıkların çıkartılıp, konvansiyonel başlıkların takılmasıyla, bu füzelerin daha az zarar vereceğini belirtti ve böylece ölümcül tehdit oluşturan terörist gruplara karşı kullanılabileceğini ifade etti. Rumsfeld, şöyle konuştu:

  "Dünya’da ileride neler olup biteceğini bilmiyoruz. Ama dünyada terör şebekelerinin bulunduğunu ve füze kullandıklarını biliyoruz. Sadece Hizbullah bile tek başına İsrail’e 4 bin füze attı. İleriki yıllarda da bizim ülkemiz ya da dost ülkeler de tehdit edilecektir. Bunu önlemenin yolu, terörist hedefleri etkili ve çabuk bir biçimde vurmaktan geçer."

  İvanov da, önleyici saldırı için değişik çözümler olabileceğini, bunlardan birinin de anlaşmayla kullanılması yasaklanan orta menzilli balistik füzeler olabileceğini söyledi. İvanov, "Rus ve Amerikalı uzmanlar, konuyu görüşüyor" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı