Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD’den Gezi Parkı açıklaması

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  01.06.2013 - 06:31 | Son Güncelleme: 01.06.2013 - 10:46

  Gezi Olayları’nda polisin tavrını ABD Dışişleri de eleştirdi ve göstericilerin temel hak ve özgürlerine vurgu yaptı. İstanbul’un en turistik bölgesindeki olayların tırmanması halinde ABD, Amerikalılar için Türkiye’ye seyahat uyarısında bulunabilir.

  GEZİ Parkı’ndaki olaylar üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yatı. Konunun günlük basın toplantısında sorulması üzerine, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaralı sayısından endişe duyduklarını belirterek göstericilerin temel hak ve özgürlüklerine vurgu yaptı ve şunları söyledi: “İstanbul Gezi Parkı’nda polisin protestoculara müdahalesiyle yaralanan kişi sayısından kaygılıyız. Biz, Türkiye’nin uzun süreli istikrarı, güvenliği ve refahının en iyi şekilde, ifade ve toplanma temel özgürlüklerinin sağlanmasıyla garanti altına alınacağına inanıyoruz. Öyle gözüküyor ki bu bireylerin yaptığı da bu. Bu özgürlükler her sağlıklı demokraside çok önemlidir. Uluslararası Af Örgütü’nün raporunu gördük, olayla ilgili biz de halen kendi bilgilerimizi topluyoruz.”

  ABD’den Gezi Parkı açıklaması Gezi Parkı olaylarına AB'den ilk tepki

  ABD’den Gezi Parkı açıklaması AB'den ikinci açıklama  SEYAHAT UYARISI GELEBİLİR

  Psaki, ABD Dışişleri’nin bölgedeki Amerikalıların güvenliğinden kaygı duyup duymadığı konusunda ise “Durumu düzenli olarak takip edeceğiz. Biliyorsunuz gerekli olursa bir bilgilendirme yapıyoruz” diyerek İstanbul’un en turistik bölgelerinden birinde yaşanan olayların tırmanması halinde Amerikalı turistler için Türkiye’ye bir seyahat uyarısı yayınlayabileceklerinin işaretini verdi.

  'GEZİ PARKI' PROTESTOSUNA ABD'LİLERDEN DESTEK
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı