ABD’deki sinemalara terör tehdidi

Birce BORA / LONDRA
17.12.2014 - 17:29 | Son Güncelleme:

ABD’deki Sony Stüdyoları’nın bilgisayar sistemlerine siber saldırı düzenleyerek henüz gösterime girmemiş bazı Hollywood filmlerini ve stüdyo yetkililerinin özel epostalarını internete sızdıran Guardian’s of the Peace isimli örgüt, şimdi de Kuzey Kore diktatörü Kim Jong Un ile dalga geçen Röportaj (The Interview) isimli komedi filmini gösterecek sinema salonlarına tehdit mektupları gönderdi.

Kuzey Kore yönetimi ile bağlantılı olduğuna inanılan bilgisayar korsanları filmi gösterecek tiyatro salonlarına terör saldırılarında bulunacaklarını iddia ettiği tehdit mektubunda “11 Eylül 2001’i hatırlayın” dedi.

Sony yetkilileri kendilerine yönelik saldırılara boyun eğmeyeceklerini ve Seth Rogan ve James Franco’nun başrollerini paylaştığı filmin dağıtımına planlandığı üzere Noel’de başlayacaklarını açıkladı ancak tüm sinema salonu sahiplerinin filmi göstermeme kararı almakta özgür olduklarını da belirtti.

Daha şimdiden ABD’nin 41 eyaletinde 278 sinema salonu işleten Carmike Cinemas filmi gösterime sokmayacaklarını açıkladı. Landmark Cinemas da filmin Perşembe günü yapılması planlanan New York galasını iptal ettiklerini duyurdu.

Ancak ABD İş Güvenlik Bakanlığı konu ile ilgili yayınladığı açıklamada “Filmle ilgili ortaya atılan terör tehditlerinin gerçekçi olduğuna inanmadıklarını” belirtti.

Röportaj isimli filmde Seth Rogan ve James Franco CIA’in Kuzeye Kore lideri Kim Jong Un’u öldürmek için yaptığı planda rol oynayan iki televizyon muhabirini canlandırıyor.

Kuzey Koreli yetkililer yaz aylarında bir açıklama yayınlamış ve liderleri xus-Artikeln verwöhnen.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı