Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

ABD’deki 230 bin dolar aylığı bıraktı ama

TÜRKİYE’DE doktorluk yapmasına izin verilmiyor.

ABD’de doktorluk yapıyor ama Türkiye’de yapamıyor!..
Üstelik ayda eline geçen 20 bin dolar yerine, Türkiye’de 2 bin dolara, başka bir anlatımla, ABD’deki gelirinin onda birine razı olduğu halde..
MEVZUAT ENGELİ
Altuğ Köymen:
- 2002 yılında Washington University Medical School’dan mezun oluyor.
- 2006 yılında George Washington University’de uzmanlık eğitimini tamamlıyor.
2006 yılından itibaren de ABD’de bir hastanede “kadın hastalıkları ve doğum uzmanı” olarak çalışmaya başlıyor. Yıllık geliri de 230 bin ABD doları…
Ancak Türkiye’de olmak ve ülkesine hizmet etmek arzusu ağır bastığı için, halen Türkiye’de bir üniversitenin rektörü olan babasının da teşvikiyle, iki yıl önce başladığı, “Tıp Fakültesi ve Uzmanlık Eğitimi Denklik” sürecini bir ay önce tamamlıyor.
Bu süreç sonunda “Uzmanlık Denklik Belgesi”ni alacağını varsayarak, Türkiye’ye dönüş hazırlığına da başlıyor.
O da ne?
Beklemediği bir sürpriz;
“Mecburi hizmetini yapmadığın için bu belgeyi veremeyiz” diyorlar.
“Ben ABD’de okudum, mecburi hizmet yapmam gerekmeyebilir” diye bir çözüm önerisinde bulunuyorsa da boşuna..
“Mevzuat böyle efendim” sözü, olayı kilitliyor.
TÜRKLER VE YABANCILAR
Sağlık Bakanı’nın, yurt dışından yabancı doktor getirme düşüncesine, Çarşamba günkü yazımızda yer vermiştik.
Yabancıların yılda 100-150 bin, bazı ülkelerde daha da fazla ücreti bırakıp Türkiye’ye gelmeyeceklerini, Türkçe bilmemelerinin dezavantajlarını, denklik sorunlarının olduğunu vs.
ayrıntılı olarak yazmıştık.
Bakıyoruz, yurt dışında eğitim yapan Türk doktorlar Türkiye’ye gelmek istediğinde de “mevzuat böyle” denilerek, “kırk dereden kırk su” getiriliyor.
Peki.. Bu olayın ve uygulamanın makul olanı yok mu?

Zorunlu karşılık indirimi stopajda indirimle desteklensin

DÜN Hürriyet’te okuduğunuz gibi, Merkez Bankası Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarında 0.5 puan ile 8 puan aralığında indirime gitti.
Uzun vadeli mevduatın cazibesini artıran bu düzenlemede, en yüksek indirimin yapıldığı üç yıldan uzun vadeli Türk Lirası yükümlülüklerde oran yüzde 13’ten 5’e çekildi.
Bu aşamada, kişi ve kurumların bankalardaki mevduatının uzun vadeli olmasını da teşvik etmek gerekiyor. Uzun vadeli mevduatların cazibesini artırmada, başvurulacak yollardan biri de “stopaj oranlarını indirmek” olabilir.
Şu anda vade yapısına bakılmaksızın yüzde 15 olarak uygulanan stopaj (vergi kesintisi)
oranı, örneğin; üç aylık mevduatlarda yüzde 13, altı aylıklarda yüzde 10, bir yıllıkta yüzde 8, iki yıl ve daha uzun vadede yüzde 5 olarak uygulanabilir.

X