ABD’de ‘tweet’lerin polise verilmesi sansür tartışması başlattı

Hürriyet Haber
04.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD’de Manhattan Ceza Mahkemesi’nin, Twitter’daki ‘Wall Street’i İşgal Et’ protestocu-larından birinin üç ay boyunca attığı ‘twitt’leri güvenlik güçlerinin değerlendirmesine sunulması gerektiği yönünde karar vermesi büyük tepkiyle karşılandı.

Mahkemenin kararı, sosyal paylaşım siteleri üzerindeki devlet baskısının artırılması olarak yorumlanırken, bu durumun kullanıcıları otosansüre yöneltebileceği ve paylaşım konusunda denetimin sıkılaştırılabileceği endişesini artırdı.   

Takipçi sayısı

Kanunların, kişilere düşüncelerini Twitter üzerinden paylaşma hakkını verdiğini ancak bunu belli sayının üzerinde kişi tarafından takip edilmesinin bazı olumsuz sonuçları doğurabileceğine işaret eden Manhattan Ceza Mahkemesi Yargıcı Matthew Sciarrino, “Halkla paylaşılan şey halka aittir. Kendiniz için saklı tuttuğunuz ise sadece size ait. Camı açıp, dışarıya çığlık atar gibi bir tweet atarsanız, bunun kişisel özgürlükle bağdaştırılmasını bekleyemezsiniz” açıklamasını yaptı.

İçerik korunamayacak

Yargıcın kararından üzüntü duyduklarını açıklayan Twitter sözcüsü Carolyn Penner da, “Twitter’ın kullanıcı haklarına ilişkin hazırladığı yazılarda, kişilerin kendi paylaşımlarından sorumlu olduğu açık bir şekilde belirtiliyor. Biz kullanıcılarımızın arkasında durmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Sciarrino’nun vermiş olduğu karar, Twitter yetkililerinin sitedeki içeriğin korunmasıyla ilgili itirazlarını boşa çıkarmış oldu. Amerikan Sivil Haklar Birliği internette yayınladığı bildiride, “Yargı insanların internetteki aktiviteleri ile ilgili bilgi toplama teşebüsslerinde giderek daha da agresifleşiyor” ifadesine yer verdi.


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı