Dünya Haberleri

  ABD’de Türk gencine ömür boyu hapis

  Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK, (DHA)
  11.02.2006 - 10:36 | Son Güncelleme:

  ABD’de 20 yaşındaki Caterine Johnson’a adlı bir kıza tecavüz ettikten sonra öldürmek suçundan tutuklu bulunan Deniz Aydıner adlı Türk genci ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kendisine yöneltilen suçlamaları kabul ederek ölüm cezasından kurtulan Aydıner, 37 yıl boyunca herhangi bir aftan yararlanamama koşuluyla, ömür boyu hapse mahkum oldu.

  Multnomah Bölge Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada, öldürdüğü genç kızın ailesi ile gözgöze gelmemeye çalışan Aydıner, kendisine verilen söz hakkını da kullanmadı. Mahkemede bir konuşma yapan Catherine Johnson’un annesi Edie Rollison, "Deniz, sen onu ödürdüğün günden bu yana kızımın gülücükleri, doğum günleri yok. Hep acı ve gözyaşı var" dedi.

  Yaklaşık 5 yıl önce işlenen cinayetin ardından yakalama ve yargılama süreçlerinin ardından ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Deniz Aydıner’in, 37 yıl sonra herhangi bir aftan yararlanıp cezaevinden çıkması durumunda, hemen sınırdışı edilerek Türkiye’ye gönderilmesi de karara bağlandı.

  VİZE TUZAĞI İLE YAKALANMIŞTI

  ABD’nin uluslararası temsilcilikleri arasında görülmemiş bir işbirliği ile ’vize tuzağına’ düşürülerek yakaladığı Deniz Aydıner, Oregon’daki Portland Üniversitesi’nde müzik eğitimi alan Catherine Johnson , 29 Mayıs 2001 günü, kampüsteki odasında tecavüz edilmiş ve öldürülmüş olarak bulunmasından sonra şüpheliler arsında yeraldı. Aydıner’den alınan DNA örneklerinin, Catherine Johnson’un bedeninde bulunan DNA örneklerinin uyuşması sonucu, polis Aydıner’i armaya başladı, ancak Aydıner’in Türkiye’de olduğu belirlendi.

  Deniz Aydıner’in DNA testi ile zanlı olduğu tespit edilmeden önce, 2003 Mart ayında ABD’ye dönmeye çalıştığı, ancak daha önce 6 aylık iş vizesini geçirdiği için Seattle’ın Sea-Tac Havaalanı’ndan geri çevrildiği öğrenildi. Oregon’dan Türkiye’ye kadar, Amerikan büyükelçilikleri, federal göçmenlik ve gümrük yetkililerinden oluşan geniş bir örgüt ağının işbirliği sonucu Deniz Aydıner’in tutuklanabilmesi için tekrar ABD’ye dönmesi sağlandı. Kendisine ve Amerikalı eşi Pamela Aydıner’e sezdirmeden Türkiye’den Almanya yoluyla Portland’a seyahatiyle ilgili detaylar da öğrenildi.

  NASIL YAKALANDI

  Portland polisi, Deniz Aydıner’in önemli bir suçtan arandığını yetkililere bildirdi. Bunun üzerine Amerikan makamları, Aydıner’e ’kamuoyu yararı için af’ kapsamında vize verilmesini sağlamaya karar verdi. Bu yasa, daha çok çözüm bekleyen bir duruşmada tanıklık yapmak üzere yabancıların ABD’ye girebilmesine izin veriyor. Bu kararın ardından Portland Göçmen Bürosu yetkilileri, Aydıner’in karısını arayarak eşinin vizesinin onaylandığını ve gidip Ankara Büyükelçiliği’nden alabileceğini bildirdiler. Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği yetkilileri de Aydıner’in seyahatiyle ilgili bilgileri Portland polisine ulaştırdı. Aydıner, önce Frankfurt’a uçtu, oradan da Portland’a geçti. Cuma günü öğleden sonra saat 15:00’te uçaktan inen Aydıner’i tutuklamak için polis hazır bekliyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı