ABD’de rüşvetçi vekile 150 yıl hapis göründü

Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
07.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Buzdolabında 90 bin dolar nakit para ele geçirilen eski ABD Temsilciler Meclisi üyesi William Jefferson, rüşvet ve kara para aklamaktan suçlu bulundu.

30 Ekim’de cezası açıklanacak olan Jefferson, 150 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Louisana’dan Kongre üyeliği yapan William Jefferson, iki yıl önce, Afrika ülkelerinde iş bağlamak amacıyla milyonlarca dolar rüşvet talep etmek ve seçilerek geldiği makamını bir rüşvet bürosu gibi kullanmakla suçlanmıştı. Jefferson, 16 suçlamanın 11’inden suçlu bulundu. Jefferson, büyük olasılıkla, hapis cezasının yanı sıra para cezasına da çarptırılacak.

Tolere edilemez

Washington yakınlarında bulunan Alexandria’daki federal mahkemede, Jefferson’ın, Nijerya, Gana, Ekvador Ginesi, Kongo ve Botswana’daki iş ve ihale bağlantıları için milyonlarca dolar talep ettiği belirtildi. ABD Savcısı Dana Boente, hiçbir kamu görevlisi ve de özellikle Kongre üyesinin “makamını bu şekilde satılığa çıkaramayacağını” söyledi. Boente, “Bu tolere edilemez” dedi. 1991’den beri Demokrat Parti’den Kongre üyesi olan William Jefferson, son seçimde, koltuğunu Cumhuriyetçi Parti adayı Ann Caowho’ya kaptırmıştı. Ann Caowho da, Temsilciler Meclisi’nin ilk Vietnam asıllı üyesi olmuştu. Jefferson’ın temsil ettiği bölge, 2005 Katrina kasırgasında harabeye dönen New Orleans’ın büyük bir bölümünü kapsıyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı