ABD’de küçülme yavaşladı Obama ‘uçurumdan uzaklaştık’ mesajı verdi

Hürriyet Haber
01.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.07.2009 - 21:58

ABD’de ikinci çeyrek küçülmesi yüzde 1.5 beklenirken, yüzde 1 gerçekleşince, dünya umutlandı. ABD Başkanı Barack Obama, bu verinin açıklanmasından hemen önce, “Artık uçurumdan uzaklaştık” dedi.

DÜNYANIN en büyük ekonomisi ABD’deki daralma ikinci çeyrekte hız kesti. ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1 küçüldü. Küresel finas krizinin patlak verdiği 2008’in son çeyreğinde yüzde 6.3 daralan ABD ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 5.5 küçülmüştü. ABD ekonomisi ikinci çeyrekte ise beklentilerden daha yavaş bir şekilde daraldı. Başta Wall Street olmak üzere ekonomistler ile yatırımcılar, ülke ekonomosinin ikinci çeyrekte yüzde 1.5 daralmasını bekliyordu. Ekomomideki daralmanın yüzde 1 ile sınırlı kalması, ‘artık büyüme geliyor’ sinyali olarak yorumlandı. 1 Temmuz itibariyle başlayan üçüncü çeyrekte GSYH’de büyüme bekleyen uzmanlar, ekonomik durgunlukta sona gelindiği görüşünü savunuyorlar.

Ekonomistlerin yüzde 1.5 daralma beklediği ikinci çeyrekteki yüzde 1’lik küçülmeyle birlikte, ABD ekonomisi, kayıtların tutulmaya başladığı 1947’den bu yana ilk kez dört çeyrektir küçülmüş oldu. Geçen yıl ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0.5 ve dördüncü çeyrekte yüzde 6.3 daralmıştı. İkinci çeşrekte ilk çeyreğe göre ekonomideki daralmanın yavaşlaması piyasalara umut verirken, tüketici harcamalarındaki düşüş endişe uyandırdı. Ekonominin üçte ikisini oluşturan tüketim harcamaları ikinci çeyrekte yüzde 1.2 daraldı. Tüketim, ilk çeyrekte yüzde 0.6 artmıştı. Envanterlerdeki azalma ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre hızlandı. İlk çeyrekte yüzde 29.9 düşüş yaşanan ihracatta ise yüzde 7’lik azalma görüldü.

Uçurumdan uzaklaştık

ABD Başkanı Barack Obama, GSYH rakamlarının açıklanmasında önce yaptığı konuşmada, ekonominin ikinci çeyrekte daralacağına işaret ederek, “Ancak, ABD ekonomisi uçurumdan uzaklaştı” dedi. Obama, ekonomideki daralmanın yavaşladığını belirterek, şöyle konuştu: “İyimser olmak için sebepler var. İşsizliğin hızı, görevi devraldığım ocak ayına göre yavaşladı. Kredi ve bankacılık sistemi rahatladı. Üç yıldır ilk kez konut fiyatları arttış gösterdi. Bütün bunlar, uçurumdan uzaklaştığımızın işareti. Yeni bir Büyük Buhran korkusuna gerek yok.”

IMF: Bankaları kurtarma faturası 10.8 trilyon doları buldu

IMF (Uluslararası Para Fonu), küresel ekonomik krizde ülkelerin finans söktörünü 10.8 trilyon dolarlık bir fatura karşılığında kurtardığını açıkladı. IMF tarafından hazırlanan bir raporda, zengin ülkelerde finansal sektöre hükümet desteğinin 9.2 trilyon doları bulduğu, gelişmekte olan ülkelerde ise bu rakamın 1.6 trilyon dolar olduğu belirtildi.Bu maliyetin yaklaşık 1.9 trilyon dolarlık kısmının nakit destek, diğer kısmının ise garantiler ve krediler şeklinde olduğu kaydedildi. Raporda, finansal kurtarma maliyetlerinin 1.1 trilyon dolarının sermaye desteği, 1.9 trilyon dolarının varlık satın alınması, 4.6 trilyon dolarının garantiler ve 2.5 trilyon dolarının likit provizyonu kapsadığı ifade edildi.

İMKB 43 bini gördü, ABD rüzgarıyla zirve yeniledi

ULUSLARARASI piyasalarda artan risk iştahına paralel döviz kurları gerilerken, borsada soluksuz çıkış haftanın son gününde de sürdü. Önceki gün 42 bin puanın üzerine çıkan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, dün devam eden ralli ile bu kez 43 puanı test etti. Endeks, bankacılık ve holding hisseleri başta olmak üzere lokomotif hisselerin öncülüğünde gün içinde 43 bin 627 puana kadar çıktı. Bu endeksin, Mayıs 2008’den bu yana seans içinde gördüğü en yüksek seviyeydi. İkinci seansta bu seviyeden gelen kâr satışları inişe geçen endeks, birara dünkü kapanış rakamının da altına indi ve 42 bin 72 puana kadar geriledi. Borsada kâr satışları ABD’den gelen ikinci çeyrek rakamları büyüme verileri etkili oldu. ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 1’lik daraldığı yolundaki haberlerin yarattığı olumsuzluk kısa sürdü. Keza söz konusu veriler, ABD’de ilk çeyrekte yüzde 5.5 olan daralmanın, ikinci çeyrekte beklentilerden daha iyi yüzde 1 seviyesinde gerçekleştiğini ve ABD ekonomisinin toparlanma sinyalleri verdiğini gösteriyordu. Olumlu sayılabilecek bu veriler biraz gecikmeli olarak anlaşılınca, bizim borsa da yeniden alımlarla toparlanarak artıya geçti. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) da ABD ekonomisindeki sert düşüşün sonuna gelindiği yolundaki açıklamaları da İMKB dahil uluslararası borsalara olumlu yansıdı. İMKB 100 endeksi, yaklaşık 1.500 puanlık bir dalgalanmanın ardından, günü 42 bin 641 puanla yılın rekorunu kırarak tamamladı. Hisse senetlerinin değer kazancı yüzde 1.09 oldu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı