Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD’de ırkçılığı yıkan kadın öldü

  Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
  26.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de 50 yıl önce ırkçı yasalara tepki koyan ilk siyah vatandaş olma cesaretini göstererek çığ gibi büyüyen ırkçılık karşıtı hareketi başlatan Rosa Lee Parks, 92 yaşında hayata gözlerini yumdu.

  SİYAH kadınların ilkokula bile gitmediği yıllarda liseyi bitiren Parks’ın ırkçılık karşıtı görüşleri, siyah hakları savunucusu eşi Raymond ile evlendikten sonra daha da cesaret kazandı. Parks, 1 Aralık 1955’te, ırkçı yasaların en sert uygulandığı Alabama eyaletinin Montgomery kentinde bir otobüse bindi. Ayrımcı yasalara göre, beyazlar otobüsün ön tarafına, siyahlar arka tarafa oturuyordu. Öndeki koltuklardan birine oturan ve sırf siyah olduğu için/images/100/0x0/55ea4e81f018fbb8f8774626 yerinden kalkmayı reddeden Parks tutuklandı, ama bu, ülkesindeki siyahlar için bardağı taşıran damla oldu. Daha önce de iki kadın aynı eylem nedeniyle tutuklanmış, ancak hiçbiri arkasında böyle bir kamuoyu oluşturamamıştı.

  KOLTUĞUNDAN KALKMADI YASALAR DEĞİŞTİ

  O güne kadar kimsenin adını bilmediği rahip Martin Luther King öncülüğünde başlayan eşitlikçi hareket, tam 381 gün süren bir otobüs boykotu ve ateşli mitinglerle sürdü. Kısa süre sonra Yüksek Mahkeme, Parks’ın serbest bırakılmasına ve toplu taşımacılıkta ırkçılığa son verilmesine karar verdi. Parks’ın ateşlediği kıvılcım yangına dönüşmüş, yaklaşık 10 yıl sonra, Amerikan hükümeti ülkenin güneyindeki tüm ırkçı yasaları kaldırmak zorunda kalmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı