ABD’de ‘internette SOPA’ kavgası patladı, Wikipedia boykotçu oldu

Tolga TANIŞ / WASHINGTON
18.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD Kongresi’nde önümüzdeki hafta görüşülmesi planlanan Online Korsanlığı Durdurma Yasası (SOPA) yüzünden, Hollywood yapımcılarıyla Silikon Vadisi’nin teknoloji şirketleri birbirlerine girdi.

Ülkedeki büyük yapım şirketlerinin bastırmasıyla gündeme gelen korsanla mücadele yasa tasarısı, başta sosyal ağlar, bloglar, haber toplayıcılar tüm siteleri, platformlarında korsan bir ürüne rastlanması halinde sorumlu tutuyor. Ayrıca yurtdışından yayın yapan korsan içerikli sitelere de servis sağlayıcılar üzerinden filtreleme yapılması öngörülüyor.

Tasarının arkası sağlam

Tasarının arkasında dev Hollywood yapımcıları dışında medya grupları ve büyük ilaç şirketlerinin de olması, ABD Kongresi üzerinde büyük baskı yarattı. Başta Google gibi arama motorları ve Facebook, Twitter gibi sosyal ağların muhalefetine rağmen, Kongre’nin her iki kanadı tarafından da kabul edilmesi gereken tasarının bu yüzden önümüzdeki hafta Senato gündemine geleceği tahmin ediliyor. Yasanın getireceği ağır müeyyideler yüzünden özellikle kullanıcıların kontrolünde gelişen sosyal ağlar kapanma tehlikesi yaşayacağından, ülkedeki inovasyonu öldüreceği savunuluyor.

Tasarının telif hakkı sahibi şirketlere büyük yetkiler sağladığını, ancak internet sitelerinin hiçbir dayanağının bulunmadığını öne sürüyorlar. Bu yüzden de tasarıyı protesto etmek için boykota gidiyorlar. Boykotun liderliğini, dünyanın en popüler 10 sitesinden biri olan sanal ansiklopedi Wikipedia çekiyor. Wikipedia’nın İngilizce versiyonu ve birçok blog, haber toplayıcı, bugün 24 saatliğine yayınlarını durduruyor. Beyaz Saray’dan yapılan bir duyurunun ardından kavgaya denge geldi. Obama’nın danışmanları, Beyaz Saray bloguna SOPA’ya bu haliyle ifade özgürlüğünü kısıtlayacağı gerekçesiyle karşı çıktıklarını açıkladı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı