Dünya Haberleri

  ABD’de eylül alarmı

  Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
  04.04.2004 - 01:37 | Son Güncelleme:

  ABD’de kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesinde en kritik aşamanın yaşanacağı ay olan eylülde İslamcı teröristlerin Washington’a saldırı düzenleyebileceği uyarısı yapılıyor. Washington’da pek çok kişi Eylül’de tatile çıkmaya hazırlanıyor.

  İSLAMCI terörün, başkanlık seçim sürecinin en kritik aşamasının başlayacağı eylül ayında, Washington’u cehenneme çevirecek bir eylem hazırlığında olduğu öğrenildi.

  Hürriyet’in güvenlik çevrelerine yakın ABD kaynaklarından edindiği bilgilere göre, bu olası eylem ile ilgili olarak önemli istihbarata sahip olan FBI ve CIA, yetkilileri ciddi biçimde uyardı.

  Bir kaynak, çok sayıda kişinin, tatilini eylül ayında yaparak Washington dışında olmayı planladığını bildirdi. 11 Eylül benzeri olası bir eylemin, başkanlık seçimlerini etkileyerek, İslam karşıtı olarak görülen Başkan Bush’u Beyaz Saray’ın dışına itmeyi amaçladığı ifade ediliyor.

  Amerikalı bir eski istihbarat uzmanı, Washington’u Madrid türü bombalama eylemleri ya da nükleer bir çanta bombası ile cehenneme çevirmenin ihtimal dahili içinde olduğunu söyledi.

  TRENLERE SALDIRABİLİRLER

  Bu olasılık çerçevesinde, FBI ve ABD Güvenlik Bakanlığı, büyük kentlerde tren ve otobüs gibi ulaşım araçlarına yönelik bombalama eylemleri konusunda uyarıda bulundu. Uyarı, ülke çapındaki tüm güvenlilk ve polis örgütlerine yollanırken, ‘sarı’ olan tehlike alarm düzeyi yükseltilmedi.

  Eldeki istihbarata göre, bombaların, gübre ve dizel yakıtı ile imal edilebileceğine dikkat çekiliyor. Benzer bir bomba, Oklahoma City’de, 1995’te düzenlenen ve çok sayıda kişinin öldüğü bir eylemde kullanılmıştı.

  ABD’ye giden herkes fişlenecek

  ABD yönetimi, giderek artan terör tehdidi nedeniyle, ülkeye giren yabancıların parmak izinin alınarak fişleme uygulamasını, İngiltere’nin de aralarında bulunduğu 27 ülkenin vatandaşlarını da kapsayacak şekilde genişletti. Kanada ve Meksika’ya bazı muafiyetler sağlanıyor.

  Artık bu ülkelerden gelen yabancıların da parmak izleri alınacak, fotoğraflar çekilecek. Yeni uygulama 22 Avrupa ülkesi ile Brunei, Singapur, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda’yı kapsayacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı