ABD’de ’bankacıyı değil çalışanı kurtar’ isyanı

Hürriyet Haber
26 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ekim 2008 - 21:57

ABD’de Hazine’nin özellikle finans kuruluşlarına yönelik olarak hayata geçirdiği ve sigorta şirketlerini de kapsaması planlanan 700 milyar dolarlık kurtarma paketi, Amerikalılardan büyük tepki görüyor.

Paketi protesto etmek için önceki gün Wall Street’te bir araya gelen Amerikalılar üzerinde "Bankacıları değil çalışanı kurtarın", "Wall Street ve Savaşa para harcamayın. Fakiri kurtarın" yazan pankartlar açtı.

En zenginler kurtarılıyor

Konuyu protesto etmek için stopforeclosuresandevictions.org adlı bir de internet sitesi kuran protestocular burada, "Borsalar çakılıyor, ekonomi tüm dünyada büyük bir durgunluğa giriyor. ABD hükümeti ise bu ortamda bankacılarını kurtarmaktan öteye gitmiyor. Amerika’nın en zengin yüzde 1’lik kesiminin kurtarılması için trilyonlarca dolar harcanıyor. Ortalama çalışan Amerikalılar ve fakirler için ise hiçbir şey yapılmıyor" yazdı.

Protestocular hükümetin bankaları kurtarmak yerine yapması gerekenleri de şöyle özetliyor: "Sağlık, eğitim ve sosyal harcamalra kısıntıya gidilmemeli, kimse işten çıkartılmamalı. Çalışmayanlara daha fazla kolaylık ve hak sağlanmalı. Emekliler korunmalı." Web sitesinde protestoların 24-27 Ekim tarihleri arasında JP Morgan Chase, Bank of America, Wells Fargo ve Citibank’ın önünde gerçekleştirileceği dile getiriliyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı