Gündem Haberleri

  ABD’de 15 gizli buluşma

  Nuray BABACAN / ANKARA
  27.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ABD’ye yaptığı bir haftalık ziyarette, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, FBI Başkanı, Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın da aralarında olduğu 15 ayrı görüşme yaptı.

  Görüşmelerde, PKK ve El Kaide terörüyle mücadele, Kuzey Irak’ın durumu, İran’daki nükleer faaliyetler ele alındı.

  BAŞBAKAN Yardımcısı Cemil Çiçek’in, Anayasa değişikliği ve CHP’deki kaset skandalının hemen ardından 17 Mayıs’ta ABD’ye yaptığı bir haftalık ziyaretin perde arkası aralandı. Sadece Türk Günü yürüyüşü ve Washington Büyükelçiliği’nde verilen davette görülen Çiçek, bir hafta boyunca ABD yönetiminin önde gelenleriyle kapalı kapılar ardında 15 ayrı gizli görüşme yaptı. Çiçek’in kamuoyuna yansımayan bu görüşmelerinde, PKK ve El Kaide teröründen, Irak, Kafkaslar ve Afganistan’daki gelişmelerle İran’ın nükleer faaliyetlerine kadar geniş bir yelpazede her iki ülkeyi yakından ilgilendiren gelişmelerle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Hükümetin düşüncelerini anlatan Çiçek, Türkiye, ABD ve Irak arasındaki üçlü mekanizmaya rağmen terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki faaliyetlerini sürdürmesinden şikâyetçi oldu. Çiçek, ABD’den döndükten sonra temaslarıyla ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan’a da detaylı bilgi verdi.

  Bakanlar ve FBI

  17 Mayıs’ta ABD’ye giden ve bir hafta kalan Çiçek’in temasları, rutin olarak haber bile yapılmadı. Çiçek, bir hafta boyunca başta ABD İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, FBI Başkanı, Dışişleri Bakan Yardımcısı olmak üzere 15 ayrı birimle görüştü.

  PKK ve El Kaide

  Güvenlik ağırlıklı görüşmelerde bulunan Çiçek’in temaslarında terör ve terörün finansmanı konuları ele alındı. El Kaide ve PKK terörüyle mücadele, teröre para transferi, Kuzey Irak’taki gelişmeler, İran’ın nükleer faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlik ve Türkiye’nin sorunun diplomasi yoluyla çözülmesi için yaptığı girişimler değerlendirildi.

  Liste verin talebi

  ABD, terörle mücadele için Türkiye’den geçiş yapan herkesin listesinin kendilerine verilmesini istedi. Çiçek, anayasa ve yasalar ile Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaların buna imkan vermediğini belirterek, talebi geri çevirdi.

  PKK’yı hatırlattı

  Çiçek’in temaslarında El Kaide ve radikal İslamla mücadele etmek için mevcut işbirliğinin geliştirilmesi, PKK konusunda istihbarat paylaşımında yaşanan aksaklıkların giderilmesi konuları da ele alındı. Çiçek, ABD’ye daha önceden verilmiş Kuzey Irak’taki PKK’lı elebaşlarının listesi konusunda ilerleme kaydedilememesini de gündeme getirdi. İki ülke arasındaki mekanizmanın daha etkin işletilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Çiçek’in ziyaretinde konuşulan konulara ilişkin somut sonuçların önümüzdeki günlerde alınması bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı