Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD çok önemli

  İsmet BERKAN
  30 Eylül 2013 - 02:15Son Güncelleme : 29 Eylül 2013 - 22:23

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, ABD gezisinin iki getirisi olduğunu belirterek, “Bunlardan ilki 2016’da ilk defa düzenlenecek olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi’ne İstanbul’da ev sahipliği yapmamızın kararlaştırılmasıdır. Diğeri, BM Kalkınma Programı’nın Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölge ofisinin İstanbul’a taşınmasına ilişkin anlaşmanın imzalanmasıdır” dedi.

  Gül, ABD dönüşü de uçakta gazetecilerin soruları üzerine özetle şunları söyledi:

  İLİŞKİYİ SAĞLAM TUTALIM

  “Buralar (ABD) dünyanın merkezi ve belli ki birkaç 10 yıl daha öyle olmaya devam edecek. Dolayısıyla buralarla ilişkileri hep canlı tutmak gerekiyor. Türkiye’nin müttefikleri içinde en önemlisi burası. Ekonomik açıdan da burası dünyanın merkezi. Teknolojinin, bilimin çıktığı yerler buralar. Çin’in teknolojik gelişiminin altındaki en önemli nedenlerden biri, buradaki öğrencilerin burada aldıkları patentleri üretime çevirmesidir. Dolayısıyla her kademede burayla ilişkiyi sağlam tutmak gerekir.

  Yemekte Obama’ya İran bahsini açmıştım. Başından beri ben, hep inanıyorum oturup konuşmaları gerektiğine. Savaş kimsenin işine gelmez. En çok da bizim işimize gelmez. Oturup konuşmaları iyi. Buluşma olmayınca, bu şekilde değerlendirip telefon konuşması yaptılar. O kadar buzun bir üflemeyle erimesi beklenmez ama ben başlangıç olmasını ümit ederim. Amerika’nın İran’la yakınlaşmasının bize çok faydası olur. Bankalarımız İran’la iş yapamıyor. Yeni boru hatları yapılamıyor.

  ÇİN KESİN DEĞİL

  O alım (Çin’den füze alımı) kesin değil. Bir short list var. Başında geliyor. Çok boyutlu meseleler, işin teknik ve ekonomik boyutu var. Diğer taraftan da müttefiklik boyutu var. Tüm bunlar dikkatli değerlendirilir.”

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı