Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD: Çin açık olmazsa kuşkuları üzerine çeker

  PEKİN (A.A)
  19 Ekim 2005 - 14:55Son Güncelleme : 19 Ekim 2005 - 14:55

  Resmi ziyaret için Pekin'de bulunan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Çin'in, hakkındaki kuşkuları ancak siyasi sistemine açıklık getirerek giderebileceğini söyledi.

  Rumsfeld, Çin'in gelecekteki liderlerinin yetiştiği Çin Komünist Partisi (ÇKP) Parti Okulu'nda yaptığı konuşmada, Çin'in refahı ve diğer ülkelerin Çin ulusuna karşı tutumunun “ülke içindeki siyasi gelişmelere bağlı olduğunu” söyledi.
  Rumsfeld, “Tarih, askeri alanda ve ekonomide büyük açıklığın nihai olarak siyasi alandaki açıklığa bağlı olduğunu gösteriyor” dedi.

  ABD Savunma Bakanı, “Çin'in gelecekteki gücünün artacağı tahmini, anlaşılabilir bir şekilde diğer ülkelerin Çin'in niyetlerini sorgulamasına neden oluyor. Hızlı ve bizim bakış açımızdan en azından şeffaf olmayan bu büyüme, diğer ülkelerin belirsizlik duygusuna katkıda bulunuyor” diye konuştu.
  Konuşmasından sonra, okuldaki öğrencilerin sorularını yanıtlayan Rumsfeld, ABD'nin Çin'e karmaşık sinyaller gönderdiği iddiasını reddederek, “Aslında tersi doğru. Biz karmaşık sinyaller alıyoruz ve bunların açıklığa kavuşturulmasını istiyoruz” dedi.

  Rumsfeld, ayrıca Şanghay İşbirliği Örgütü'nün, Çin, Rusya, ve Orta Asya ülkelerinden oluşturduğu savunma forumunun, ABD'nin Özbekistan'daki askeri varlığını sona erdirmeye çalıştığını ileri sürdü.
  Rumsfeld ile görüşen Çin Savunma Bakanı Cao Gangçuan ise gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bizim savunma bütçesini büyük oranda artırmamız gerekli değildir, hatta imkansızdır” dedi.

  Cao, Çin'in 2005'te savunma harcamalarının 30,2 milyar dolar olduğunu belirterek, “Bu aslında gerçek bütçedir” dedi.

  Rumsfeld, ayrıca Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüştü.

  Hu, gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerin karşılıklı güveni artıracağını belirterek, “Bütün bunlar, iki ülke silahlı kuvvetlerinin karşılıklı anlayış ve dostluklarını güçlendirmelerine yardım edecek ve ilişkilerimizin bir bütün olarak gelişmesine önemli katkıda bulunacaktır” ifadesini kullandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı