Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD Büyükelçisi Ricciardone: Türk demokrasisine güveniyoruz

  DHA ANKARA
  19 Haziran 2013 - 14:57Son Güncelleme : 19 Haziran 2013 - 19:36

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, AK Parti MKYK toplantısı sürerken Genel Merkeze geldi ve Başbakan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'la görüştü. Ricciardone, AK Parti'den ayrıldığı sırada açıklamalarda bulundu. Ricciardone, " Bizler hem tansiyonun yüksek hem de düşük olduğu zamanlarda Türkiye'nin dostları ve müttefikleriyiz. Dost ve müttefik olarak gerçekten önemli ortak çıkarlarımız bulunmaktadır" diye konuştu.

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone şunları söyledi:  Bugün buraya geldim. Çünkü devletin bakanlarıyla, hükümetin ve muhalefetin liderleriyle yakın temas halindeyim. Bizler hem tansiyonun yüksek hem de düşük olduğu zamanlarda Türkiye'nin dostları ve müttefikleriyiz. Dost ve müttefik olarak gerçekten önemli ortak çıkarlarımız bulunmaktadır. Türkiye'nin sağlam bir demokrasi ve dinamik ve büyüyen bir ekonomiye sahip güçlü bir ülke olarak kalması bizler için önemli.

  Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama yaklaşık bir ay önce, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımın artmasının önemi hakkında konuştular. Bu diyalog sürmeye devam ediyor. Birkaç gün önce G-8 zirvesinde diğer gelişmiş ülkelerle artan uluslarası ticaret ve yatırım ve ayrıca ABD ve Avrupa arasındaki ticaret ve yatırım hakkında konuşurken Türkiye'nin bu diyaloglarda sık sık karşımıza çıktığını gördük. Bugün buraya bu konu hakkında AK Parti'nin yöneticilerine danışmaya geldim ve görüşmelere devam edeceğiz.Türk demokrasisini, paylaştığımız ifade özgürlüğüyle ve barışçıl toplanma hakkıyla ilgili prensipleri desteklediğimizi tekrar dile getirdim. Bu konular hakkında bizim ve hükümetin arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle iki ülke ilişkilerinin sağlam ve sağlıklı olduğu konusunda eminim. Bu devam edecktir. Ayrıca Türkiye'deki demokrasiye de güvenim tam.Toplum olarak kendi içinizde karşılıklı bir istişare içindesiniz. Türk halkına ve hükümetine karşı olan inancımızı sürdürmekteyiz.       

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı