Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD Büyükelçisi: Kurtlar Vadisi için heyecanlanmıyorum

  ANKA
  10 Şubat 2006 - 12:19Son Güncelleme : 10 Şubat 2006 - 12:19

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, "Kurtlar Vadisi-Irak" filmi ile ilgili olarak "Heyecanlanıyorum diyemem" değerlendirmesinde bulundu.

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ı ziyaretinde "Kurtlar Vadisi-Irak" filmini değerlendirdi. Wilson, "ABD’lileri karikatürize eden, onları şiddet yanlısı, kana susamış kimseler olarak gösteren bir filmle ilgili gerçekten de heyecanlanıyorum diyemem. Eğlence maksadı ile çekilmiş, daha fazla siyasi bir mana katmanın anlamı yok" dedi.

  Wilson, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ı parti genel merkezinde ziyaret etti. Ağar, 60 yıllık siyaset geleneklerinde ABD ile en iyi ilişkilerin yaşandığı iktidarların sahibi olduklarını söyledi. Gerek soğuk savaş döneminde, gerekse Türkiye’nin terörle mücadele döneminde verimli işbirliği dönemlerinin birlikte geçirildiğini ifade eden Ağar, "Özellikle Türkiye’nin terörle mücadelesinin yoğun yaşandığı dönemlerdeki yakın işbirliğinin de fiilen içinde olan ve bilen birisi olarak memnuniyetle o dönemi kaydetmek istiyorum" dedi. Ağar, geçen yakın dönemde görülen bazı olumsuzlukların düzelme sürecinde olduğunu, gelecekte daha iyi bir noktada gerek bölgeye, Türkiye’ye ve dünyaya yarar getirecek seviyede gelişmeler kaydedeceğine inandığını vurguladı. Ağar, Wilson’un yeni başlayan görev döneminde olumlu gelişmelere olumlu katkıları olacağına inandığını söyledi.

  İSTANBUL’DAKİ SALDIRIYI KINADI

  Wilson da yaptığı konuşmada Ağar’la sohbet etmeyi dört gözle beklediğini ifa etti. Wilson, "Türkiye’deki siyasi meseleler konusunda DYP’nin görüşlerini sizden dinlemeyi arzu ediyorum. Hem de 2007 kasımında seçimlere giderken Türkiye sizin bu konudaki fikirlerinizi öğrenmek istiyorum" diye konuştu. Wilson, dün İstanbul’da meydana gelen bombalı saldırıdan dolayı ülkesinin en derin üzüntü ve taziyelerini bildirdi. Wilson, "ABD olarak biz bunu kınıyoruz, güçlü biçimde. Ve bu konuda Türkiye ile beraber terörle mücadele konusunda çalışmayı sürdüreceğiz. Eğer soruşturmada herhangi bir yardımımız olursa bunu yapacağız. Bunu yapanların adalet önüne çıkarılmasını arzu ediyoruz" dedi. Wilson, terörizmle mücadelede iki ülkenin daha da etkin çalışabileceğini düşündüğünü ifade etti.

  KURTLAR VADİSİ FİLMİ

  Wilson ve Ağar, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. "Kurtlar Vadisi-Irak filminin ABD karşıtlığını körüklediğini düşünüyor musunuz" sorusuna Wilson, filmi görmediğini söyledi. Wilson, şöyle dedi:
  "Ben, ABD’lileri karikatürize eden, onları şiddet yanlısı, kana susamış kimseler olarak gösteren bir filmle ilgili gerçekten de heyecanlanıyorum diyemem. Aynı zamanda ben Türk ve ABD askerlerini savaşırken gösteren bir film gördüğümde ki, 230 yıllık ABD tarihi boyunca böyle bir savaş olmamıştır iki ülke arasında. Ben de heyecan duyuyorum diyemem. Bu sonuçta bir film. Eğlence maksadı ile çekilmiş, daha fazla siyasi bir mana katmanın anlamı yok. Ben de o düşüncedeyim."

  AĞAR’DAN HÜKÜMETE TAŞ

  DYP Lideri Ağar da iki ülkenin 200 yıllık tarihlerinde hiç karşı karşıya gelmediklerini hep omuz omuza olduklarını vurgularken, çuval olayına gönderme yaptı. Ağar, şöyle devam etti: "Ancak, Süleymaniye’de ortaya çıkan olayın kamuoyunda derin bir kırıklık yarattığı aşikardır. Bunun mutlak şekilde tamiri gerekmektedir. Uzun vadede de daha farklı şekilde tamir olacağını ben değerlendiriyorum. Benim garibime giden, bütün bu gelişmeler içinde siyasi sorumluluğu olan bizdeki bazı hükümet çevrelerinin filmi beğenmeleridir. Bu filmde halkların psikolojisini gösterme yönünden ve ilerde daha doğru şeyler yapma açısından bir yararı olabilir diye düşünüyorum. Sonuçta bir sinema filmi olduğu gerçeğinden de uzak durmamak lazım. Halkın bir psikolojik duvar karşısındaki hislerini belirtmesi açısından önemi olduğunu da söylemek lazım."

  GÜL’ÜN İRAN AÇIKLAMASI

  Wilson, "İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’ın, eylem planına destek vermeyen Papadopulos’un tutumunun böyle devam etmesi durumunda ülkesinin KKTC’yi tanıyacağı yönünde açıklaması var. ABD yönetimi olarak nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna Straw’un açıklaması ile ilgili yorum yapmayacağını söyledi. Wilson, "Ancak biz sayın Gül’ün açıkladığı bu plana desteğimizi açıkladık. Ortaya atılan bu teklif önemli bir adım. BM himayesinde yapılan görüşmelerin tekrar canlandırılması için. Bütün taraflara da çağrıda bulunduk, bu süreci destekleyin, bu süreci ileriye götürmek için fikriniz varsa öneride bulunun" diye konuştu.

  Gül’ün, İran’a bir müdahaleye Türkiye üzerinden izin vermeyeceklerine ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine
  Wilson, "Sayın Gül’ün tam olarak ne dediğini bilmiyorum, o nedenle yorum yapmam zor. İran’a karşı Dışişleri Bakanı’nın bahsettiği türden bir eylemde kullanılmak üzere ABD, Türkiye’den böyle bir talepte bulunmadı. Şundan memnuniyet duyuyoruz ki Türk hükümeti hem bize hem de uluslararası kamuoyuna şunu söylemekte. Türkiye, İran’ın nükleer silah temin çalışmalarından endişe duyuyor ve yine aynı biçimde Türkiye, İran’ın böyle bir silah elde etmemesini istiyor" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı