Dünya Haberleri

  “ABD Büyükelçisi gidiyor” söylentisi

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  07.05.2010 - 10:10 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'in Bağdat'a atanacağı yönündeki söylentiler yüksek sesle dile getirilirken, Amerikalı yetkililerin açıklamaları ise kafalarda soru işareti yarattı.

  Dış basında yer alan haberlerde, Obama yönetiminin, Jeffrey'i Irak'a büyükelçi olarak atamaya hazırlanırken, ondan boşalacak yere de ABD'nin şu anki Afganistan Büyükelçi Yardımcısı Francis Ricciardone'yi getireceği öne sürüldü.

   

  Haberlerin doğrulanması durumunda, Kasım 2008'de Türkiye'ye atanan Jeffrey'nin Bağdat'a çekilmesinin sürpriz bir karar olacağı belirtiliyor.

   

  ABD'nin Türkiye’deki misyonu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu haberlerle ilgili herhangi bir şeyi doğrulayamayız. ABD yönetiminin haberlerde bahsi geçen eylemlerle ilgili aldığı bir karar bulunmuyor" dedi.

   

  Bu açıklamayla, haberler doğrulanmadı ancak net bir dille de yalanlanmadı. Özellikle “bu konuda alınmış bir karar yok” ifadesi, konuyla ilgili nihai kararın henüz alınmadığı anlamına geliyor.

   

  IRAK'TAN ÇEKİLME TAKVİMİ

   

  İddialara göre, Jeffrey'nin bu yaz Irak’ta işbaşı yapması bekleniyor. Jeffrey, Ağustos 2005 ile Ağustos 2006 arasında ABD Dışişleri’nin kıdemli Irak Başdanışmanı olarak görev yapmıştı.

   

  Jeffrey, 2005’te 4 aylığına Bağdat Büyükelçiliği’ni vekaleten yürütmüş; Haziran 2004’ten Mart 2005’e kadar ise Bağdat’ta Başmüsteşar olarak görev yapmıştı.

   

  Jeffrey, ABD ordusunun Irak’tan çekilmeye başladığı süreç ve sonrasındaki kritik dönemde bu görevi yürütecek donanıma sahip sayılı diplomattan biri olarak gösteriliyor.

   

  RICCIARDONE AFGANİSTAN'DA İKİ NUMARA

   

  Jeffrey’den boşalacak yere ise Afganistan Büyükelçisi Francis Ricciardone getirilecek.

   

  Ricciardone, Ankara Büyükelçiliği’nde 1995-1999 yılları arasında elçi müsteşardı.

   

  Ricciardone, bu dönemde ABD’nin 500 Iraklı Kürdü, Türkiye üzerinden Guantanamo'ya kaçırma operasyonunu Diyarbakır’dan yönetmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı