Gündem Haberleri

  ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone'den çağrı

  DHA
  23.06.2013 - 21:15 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone eşi Marie Ricciardone ile birlikte Akdamar Kilisesini ziyaret etti. Çözüm sürecinde Türkiye’yi yüzde yüz desteklediklerini söyleyen Ricciardone, "Van Ermeni ve Amerikalılar için çok özel, çok önemli ve tarihi bir mekan. Buraya gelmek isteyenler tereddüt etmeden gelebilir. Burası görmeye değer. Huzurlu ve barış dolu" dedi.

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone Valiliği’nin ardından Van’da yaşanan depremlerden sonra TOKİ tarafından yapılan afet evlerini gezdi. Buradaki ziyaretinin ardından Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone eşi Marie Ricciardone ile birlikte Van Gölü üzerinde bulunan tarihi Akdamar Adası kilisesine gitti. Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Francis Ricciardone, bundan 33 yıl önce de adayı ziyaret ettiğini söyleyerek adanın ve kilisenin restorasyondan sonra çok daha güzel olduğunu söyledi. Ricciardone, "Burada çok sayıda turist görmek güzel. Ben Boston’luyum hatta oradan gelen turistler bile gördüm. Oradan gelen bir televizyon vardı. Florida’dan haftaya turistler ve su akrobatları gelecek. Demek ki Amerika ve Van arasında güzel bir ilişki gelişiyor" dedi.

  Geçen yıllara oranla buralara 4 kat daha fazla turist geldiğini söyleyen Ricciardone "Bir tarafta çözüm süreci devan ediyor. Diğer taraftan Türkiye ile Ermenistan arasında normalleşme süreci devam ilerliyor. İkisinin de katkısı artık gözle görülebiliyor. Geçen seneye göre buraya 4 kat fazla turist gelmiş. Bu gayet güzel olumlu bir sonuç ve daha da fazlası için potansiyelin olduğunu görüyoruz. Buralara yatırım için de gelinebilir bunun için çok iyimseriz. Aslında bunun için geldik" dedi.

  ÇÖZÜM SÜRECİNİ YÜZDE YÜZ DESTEKLİYORUZ

  Çözüm sürecinde Türkiye’yi yüzde yüz desteklediklerini söyleyen Ricciardone, "Terörizme karşı duruyoruz aynı zamanda çözüm sürecinin başarısını görmek istiyoruz. Turizmi, yatırımı desteklemek için geldik. Van tarihi, doğal ve dini inanç açısından turizm için çok önemli bir yer. Aynı zamanda Ermeni ve Amerikalılar için çok önemli ve tarihi bir mekan. Buraya gelmek isteyenler tereddüt etmeden gelebilir. Huzurlu ve barış dolu" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı