Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD Büyükelçiliği: Randevuyu gaz anlaşmasından önce istedik

  ANKA
  17 Temmuz 2007 - 12:23Son Güncelleme : 17 Temmuz 2007 - 12:23

  ABD Büyükelçiliği, Büyükelçi Ross Wilson’un Enerji Bakanı Hilmi Güler’den bir randevu istediğini doğrulamasına karşın randevunun, İran ile gaz anlaşmasının ortaya çıkmasından birkaç gün önce talep edildiğini söyledi.

  Schalow, ABD’nin PKK’ya silah vermediğini vurgularken de “Ancak PKK’nın elinde ‘Amerikan silahları var’ iddiaları ciddiye aldıklarını ve Iraklı yetkilileri ile görüştüklerini söyledi

  Kathy Schalow, yaptığı açıklamada Büyükelçi Ross Wilson’un, Enerji Bakanı Hilmi Güler’den bir randevu istediğini doğruladı.

  Ancak bu randevunun, Türkiye-İran gaz anlaşmasının ortaya çıkmasından birkaç gün önce talep edildiğini belirten Schalow, Wilson’un, randevuyu Güler ile anlaşmayla doğrudan ilgisi bulunmayan çeşitli konuları görüşmek üzere istediğini kaydetti.

  Schalow, Güler’in seçim kampanyası nedeniyle çok yoğun bir programı olduğu için Bakanlığın, randevu için henüz bir tarih vermediğini de ifade etti.

  SİLAH İDDİALARINI CİDDEYE ALIYORUZ

  PKK’nın elinde “Amerikan silahları var” iddiasına ilişkin olarak da Wilson’un Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı duyumlarına dikkat çekilmesi üzerine Sözcü, “Büyükelçi, Dışişleri Bakanı Gül ve Bakanlık’taki diğer ilgili yetkililer ile düzenli olarak görüşüyor. Aralarında muntazam bir diyalog var” demekle yetindi. Schalow şöyle devam etti:

  “Her zaman, PKK’ya silah vermediğimizi söyledik. Onları terörist bir örgüt olarak ilan ettik bu nedenle silah vermemiz mümkün değil. Ancak PKK’nin elinde Amerikan silahlarının olduğu iddialarını ciddiye alıyoruz ve bu konuyu Irak yetkilileri ile görüşüyoruz.”

  Büyükelçilik Sözcüsü, son bir yılda Pentagon tarafından yayınlanan iki raporda Irak güvenlik güçlerine verilen Amerikan silahlarının bazılarının kaybolmasının bir sorun olduğu belirtildiğini anımsattı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı