Gündem Haberleri

  ABD bir gün gidecek Barzani tercih yapsın

  Hürriyet Haber
  31.10.2007 - 01:12 | Son Güncelleme:

  RESEPSİYONDAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Hanım’la birlikte verdiği ilk Köşk resepsiyonunda Kuzey Iraklı liderlere mesaj yolladı. "ABD bir gün gidecek" diyen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bu bölgede kimin kalacağı, kimin güç olacağı belli. Barzani artık tercihini yapmalı."

  Cumhurbaşkanı Gül’ün resepsiyonuna 800’ü aşkın davetli katıldı. İşadamları, sanat ve spor dünyasından ünlü isimler, sivil toplum ve medya temsilcilerinin katıldığı davette 33 türbanlı kadın hazır bulundu. Gül, gazetecilerin Kuzey Irak konusundaki sorularını da yanıtladı. Gül, "ABD’den ne bekliyoruz?" sorusu üzerine şunları söyledi:

  İLİŞKİLERİ ZEHİRLİYOR "Askeri ve diplomatik hazırlıklar birlikte yürüyor. Türkiye’nin kimseye düşmanlığı yok. Kuzey Irak’a en fazla yardımı yapan biziz. En çok akrabamız, yakınımız orada. En zor dönemlerle Türkiye kapılarını açtı. Ama terör örgütü ilişkileri zehirliyor, esir alıyor."

  Gazetecilerin "ABD mi cesaret veriyor" diye sorması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, "Cesaret veren var ki gelecekle ilgili hesaplar yanlış yapılıyor. Bölgenin idaresi kültür ve örfü bilmeyene bırakılınca yanlış yapılıyor. Neden idareyi atlantiğin ötesinden gelene bırakmalı ki?" dedi. Gül kaçırılan askerlerin serbest bırakıldığı haberini doğrulamadı, "Maalesef hala irtibat kurulamıyor" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı