ABD bastırdı petrol inişe geçti

Hürriyet Haber
26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

GEÇEN hafta ABD hükümetinin stratejik stoklarından 30 gün süreyle 30 milyon varil petrolü dünya piyasalarına sunma kararı, haftanın ilk gününde dünya borsalarında petrol fiyatlarını 1-1.24 dolar düşürdü. Brent türü petrolün varili 30.25 dolara indi.

ABD hükümetinin fiyatları aşağıya çekmek için stratejik petrol stoklarından bir miktarını piyasaya sürme kararı, petrol fiyatları üzerinde etkisini gösterdi. ABD hükümetinin açıklamasından sonra petrol fiyatlarında bir doları aşan gerileme yaşandı. OPEC'in günlük 800 bin varil üretim artırma kararından sonra ABD'nin günlük 1 milyon varillik arz kararıyla günlük petrol üretimi toplam 1 milyon 800 bin varil arttı.

ABD yönetiminin, geçen cuma günü ABD'nin stratejik rezervlerinden 30 gün içinde 30 milyon varil çekileceğini açıklamasının ardından haftanın ilk gününde, petrol fiyatlarının varil başına 1 doları aşan miktarlarda düştüğü görüldü.

Londra Borsası'nın açılışında Brent türü petrolün varili, cuma gününe göre 1 dolar azalarak 30.25 dolara indi. Londra'dan önce açılan Asya borsalarında da Amerikan tipi petrolün varil fiyatı cuma gününe göre 1.24 dolar gerileyerek 31.44 dolara düştü. Öte yandan, ABD hükümetinin çok nadir olarak kullanılan çarelerden birine başvurarak stratejik rezervlerinden petrol çekmesinin, fiyatlarda istenen ölçüde bir düşüş oluşturma yeterli olup olmayacağı konusunda uzmanlar arasında görüş ayrılığı bulunuyor.

IEA SAKİN

Petrol fiyatlarını aşağıya çekmek için stratejik rezervlerinden bir bölününü serbest bırakan ABD'nin bu uygulamasını başka ülkelerin izlemeyeceği bildirildi.

Sanayileşmiş 24 ülkenin üye olduğu Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Robert Priddle, ABD dışındaki hiçbir üyelerinin stratejik stoklarını serbest bırakmayı düşünmediğini söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı