Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD basını: BAE Katar’ı hack’ledi

  Hürriyet Haber
  17 Temmuz 2017 - 23:04Son Güncelleme : 17 Temmuz 2017 - 23:04

  AMERİKAN Washington Post gazetesinde yer alan ve adı açıklanmayan ABD’li istihbarat yetkililerine dayandırılan habere göre, Katar krizine neden olan sürecin arkasında BAE yer alıyor.

  İddiaya göre, BAE’nin üst düzey yetkililerinin mayısta onayladığı plana göre bazı kişiler, Katar resmi haber ajansı QNA’nın internet sitesine siber saldırı düzenledi ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani’ye atfen ABD karşıtı ve İran’ı destekleyen açıklamalar yayımladı. Amerikan istihbarat yetkilileri, geçen hafta yaptıkları son analizde, ellerindeki bulguların siber saldırı konusunda BAE’yi işaret ettiği noktasında mutabık kaldı. Ancak siber saldırıyı BAE’nin kendisinin mi yoksa bu ülke adına iş yapan başkaları tarafından mı yapıldığının henüz kesin olarak tespit edilemediği bildirildi.     

  BAE İDDİAYI YALANLADI

  BAE Dışişleri Bakanı Anwar Gargash, Washington Post’ta yayımlanan iddiayı yalanladı. Körfez ülkeleri arasında krize yol açan gelişmeler, 23 Mayıs’ta gece geç saatlerde Katar resmi haber ajansı QNA’da Katar Emiri Şeyh  El Sani’ye atfen ABD karşıtı ve İran’ı destekler açıklamalar yayımlanmasının ardından başlamıştı. Katar, siber saldırıya uğradığını belirterek Emir el Sani’nin böyle bir açıklaması olmadığını savunmuştu.

  Ancak BAE, Suudi Arabistan ve Mısır medyası konuyla ilgili Katar’ı eleştiren çizgide yayımlarını yoğunlaştırarak devam ettirmiş ve kriz wgiderek büyümüştü. Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran’da Katar’a abluka kararı aldıklarını duyurmuştu.

  Etiketler: ABD , KAtar , gazetehaberleri
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı