Dünya Haberleri

  ABD ayda nükleer bomba patlatmak istemiş

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İNGİLTERE'de yayınlanan The Observer gazetesi, ABD'nin soğuk savaş yıllarında ayda nükleer bomba patlatmak üzere bir plan hazırladığını, ancak daha sonra bilinmeyen bir nedenle bu girişiminden vazgeçtiğini yazdı.

  Gazetenin haberinde, ABD Hava Kuvvetleri'nin bu amaçla çok gizli bir planı bulunduğu belirtilerek, A119 numaralı, ‘‘Ay Araştırmaları Çalışması’’ adlı bu planın ana unsurunu, nükleer bir bomba geliştirilmesi, bunun ayın yüzeyinde patlatması ve böylece bir askeri gövde gösterisi yapılmasının oluşturduğu öne sürüldü.

  Habere göre, 1950'li yılların sonlarında asker destekli bir araştırma vakfı adına çalışan ABD'li fizikçi Leonard Reiffel, ABD'nin bütün amacının, gücüne ilişkin bir kamuoyu olmuşturmak olduğunu söyledi. Silah pazarında şov yapılmasının da amaçlar arasında bulunduğunu belirten Reiffel, bu nedenle ABD yönetiminin, ayda patlatılacak nükleer bombanın yarattığı dumanın dünyadan görülebilir olmasını mutlaka istediğini de öne sürdü. Emekli bilimadamı, bunun için patlamanın ayın karanlık yüzünde yapılması üzerinde düşünüldüğünü de anlattı. Reiffel, ABD'nin, bu bombanın en az Hiroşima'da kullanılan büyüklükte olmasını da istediğini iddia etti.

  Gazetenin haberinde, ABD yönetiminin patlayacak bombanın ayda yaratacağı çevresel zararı da hiç düşünmediğini, sadece dünyada yaratacağı etkiyle ilgilendiğini kaydeden Reiffel'ın, 1958-1959 yıllarında, patlamanın yaratacağı dumanın dünyadan görülebileceğine dair 8 rapor yazdığı belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı