Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD askeri 'orta yol' siyaseti izliyor

  Hürriyet Haber
  11 Ağustos 2014 - 01:36Son Güncelleme : 11 Ağustos 2014 - 00:05

  Amerikan The New York Times (NYT) gazetesi ABD’nin geçtiğimiz cuma IŞİD’e karşı başlattığı operasyonları ele alan bir analize yer verdi.

  Yazıda, Irak’ın kuzeyindeki Sünni bölgelerde IŞİD’in baskısını artırırken, Washington’un bir “askeri orta yol” politikası izlediği öne sürüldü.

  ABD’NİN STRATEJİSİ NEDİR

  Sınırlı hava operasyonları yürüten Obama yönetimi, IŞİD militanlarından kaynaklanan tehdidi önlemeye çalışan bir strateji izliyor. Ancak bu, örgütün Irak’ın kuzey ve batısındaki denetimini ortadan kaldırmayı hedeflemiyor. Üst düzey bir ABD’li güvenlik yetkilisi, “Bu, IŞİD’e karşı geniş kapsamlı bir anti-terör harekâtına yetki verilmesi değildi” diyor.

  BEYAZ SARAY’I NE KAYGILANDIRIYOR

  ABD’nin Irak’ta yeni ve kapsayıcı bir hükümet kurulana dek mezhep tonları taşıyan çatışmaya askeri müdahale yapmakta şimdiye kadar isteksiz davranmasının nedeni ‘taraf tutuyor’ şeklinde algılanma endişesiydi. Ancak Obama yönetimi son askeri olayların Bağdat’ta hükümet kurma sürecinden hızlı geliştiği sonucuna vardı.

  EN İYİ ALTERNATİF NEYDİ

  Gazeteye konuşan Amerikan düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde (CSIS) görevli askeri uzman Anthony H. Cordesman’a göre ABD operasyonuna en iyi alternatif Irak’ta ulusal birliği sağlayacak kapsamlı bir dönüşümün gerçekleşmesiydi. Ancak IŞİD çok fazla güçlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı