Dünya Haberleri

  ABD, Annan'ı uyarıdı: Türkiye'yi ciddiye al

  ANKA
  27.01.2006 - 14:51 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Sözcüsü McCormack, Türkiye'nin Kıbrıs Eylem Planı'na destek verirken "Genel Sekreter ve tarafları Kıbrıs'ta çözüm sürecini ileriye götürebilmek için bu fikirleri ciddiye almaya davet etmekteyiz" dedi.

  Türkiye'nin Kıbrıs Eylem Planı'na ABD'den büyük destek geldi. ABD Dışişleri Sözcüsü Sean McCormack, Türkiye'nin önerilerini olumlu karşıladıklarını, BM'ye yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtirken, "Genel Sekreter ve tarafları Kıbrıs'ta çözüm sürecini ileriye götürebilmek için bu fikirleri ciddiye almaya davet etmekteyiz" dedi.

  Sean McCormack, Türkiye'nin Eylem Planı konusunda yaptığı açıklamada ABD'nin söz konusu öneriyi "Kıbrıs konusunda görüşmelerle bir çözüm bulunması arzusunu ileriye götüren bir ifade olarak olumlu karşıladığını" belirtti.
  Önerinin Kıbrıs Türklerine yönelik izolasyonun yumuşatılarak gelecekteki bir birleşmeye zemin hazırlanmasına ilişkin BM Genel Sekreteri tarafından 2004 yılında uluslararası topluma yapılan tavsiyelerle de uyumlu olduğunu kaydeden McCormack, şunları söyledi:

  "Kıbrıs'ta çözüme yönelik ilerleme yaratıcı düşünce ve yapıcı diyalog gerektirmektedir. Mevcut tıkanıklığın önünü açmayı amaçlayan bütün teklifleri olumlu karşılamakta ve konuya ilişkin ilgili tüm tarafların yaratıcı ve esnek davranmasını umut etmekteyiz. Genel Sekreteri ve tarafları Kıbrıs'ta çözüm sürecini ileriye götürebilmek için bu fikirleri ciddiye almaya davet etmekteyiz." Sean McCormack, açıklamasına son verirken de "Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler'e bu çabalarında yardımcı olmaya hazırdır" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı