Dünya Haberleri

  ABD Afganistan'da taktik değiştirdi

  Hürriyet Haber
  16.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD son dönemde Afganistan'da daha fazla asker kaybetmeye başlayınca taktik değiştirdi. Obama hükümeti can kaybını azaltmak için Afgan hava kuvvetlerini güçlendiriyor. İlk aşamada bu ülkeye 20 nakliye uçağı verilecek.

  İŞTE AFGANİSTAN'A VERİLECEK UÇAKLAR

  ABD, Afganistan ordusuna önümüzdeki iki yıl içinde 20 nakliye uçağı verme taahhüdünde bulundu ve bu uçaklardan ikisini teslim etti.

  İki adet C-27A askeri nakliye uçağının teslimi dolayısıyla Kabil'de düzenlenen törene, Afganistan'daki Amerikan güçlerinin komutanı General Stanley McChrystal ve Afganistan Savunma Bakanı General Abdürrahim Vardak katıldı.

  McChrystal, burada yaptığı konuşmada, diğer askeri nakliye uçaklarının da 2011 yılına kadar Afganistan'a teslim edileceğini söyledi.

  2016'YA KADAR 150 UÇAKLARI OLACAK

  Wardak da, Taliban rejimi sırasında hava kuvvetlerinin nasıl zayıfladığını anlattığı konuşmasında, yeni uçaklarla birlikte Afgan hava kuvvetlerinin 9'u helikopter olmak üzere 40 uçağa sahip olacağını kaydetti. Wardak, 2016'ya kadar Afganistan hava kuvvetlerinde 150 uçak ve 8 bin civarında personel olacağını sözlerine ekledi.

  Kısa mesafelerde kalkış ve iniş yapabilen C27'ler, yaklaşık 11 ton yük taşıyabiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı