Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD Afganistan'da bir evi vurdu: 7 sivil öldü

  A.A.
  24 Ağustos 2006 - 09:04Son Güncelleme : 24 Ağustos 2006 - 09:04

  Afganistan'ın doğusundaki Kunar vilayetinde ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında bir evin vurulması sonucu 7 Afgan sivilin öldüğü bildirildi.

  Yerel yetkililer, vilayet merkezi Esadabad'ın doğusundaki Şefal bölgesinde şafaktan önce düzenlenen hava saldırısında köyün ileri gelenlerinin bir anlaşmazlığı çözmek için toplandığı evin vurulduğunu kaydetti.
  Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, saldırıda, aralarında köyün ileri gelen yaşlılarının da bulunduğu 7 kişinin öldüğünü, ayrıca koalisyon askerlerinin bazı kişileri tutukladığını söyledi.
  Bölge emniyet müdür yardımcısı Abdülsabur Alluhyar da Amerikan güçlerinin yerel saatle 03:00 civarında düzenlediği operasyonda sivil kayıplar olduğu haberini aldıklarını, ancak kaç kişinin hayatını kaybettiğini henüz bilmediklerini söyledi.
  Amerikalı bir askeri yetkili de olayı araştırdıklarını, can kaybıyla ilgili henüz ayrıntılı bilgileri olmadığını kaydetti.
  Afganistan'ın Pakistan sınırı yakınında bulunan Kunar eyalatinin, ABD güçleri öncülüğünde Taliban rejiminin 2001 yılında devrilmesinden bu yana Taliban ve El Kaide unsurlarının hala aktif olduğu yerlerden olduğu kaydediliyor.
  ABD güçlerinin mayıs ayında Afganistan'ın güneyinde düzenlediği hava saldırısında da resmi açıklamalara göre16 sivil, ülkedeki bir insan hakları örgütüne göre ise 30'dan fazla sivil ölmüştü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı