Dünya Haberleri

  ABD: Afgan askerleri, siz önden buyrun!

  Hürriyet Haber
  27.12.2001 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Amerikan ordusunun, Afganistan’daki dağlık Tora Bora bölgesindeki mağaralarda Amerikalı askerlerin yerine ön saflarda çarpışsın diye Afganlara para verdiği bildirildi.

  New York Times gazetesindeki haberde, Amerikan ordusunun, Suudi asıllı terörist Usame Bin Ladin’in arandığı Tora Bora mağaralarında Amerikalı askerlerin yerine birliklerin başına geçip ön saflarda çarpışsın diye Afganlara paranın yanı sıra silah, kışlık giysi verdiği belirtildi.

  Haberde, Amerikalı bir subayın ‘‘Bizim için söz konusu olan, onlara daha aktif rol vermektir’’ dediği de kaydedildi.

  Bu arada, dün gece Amerikan uçaklarının Afganistan’ın doğusundaki Paktika bölgesinde bulunan Naka köyüne düzenlediği bombardımanda en az 25 kişinin öldüğü bildirildi.

  Merkezi Pakistan’da bulunan Afgan İslami Basın Ajansı (AIP), bombardımanda 4 kişinin de yaralandığını, bombardıman kurbanlarının çoğunun kadın ve çocuk olduğunu duyurdu.

  AIP’deki haberde ayrıca, 5 evin yıkıldığı, bunlardan birinin Taliban komutanı Molla Tauhav’ın evi olduğu ve Molla’nın bombardıman sırasında evinde olmadığı kaydedildi.

  Paktika eyaleti, Taliban rejiminin devrilmeden önce etkin olduğu Paktia, Nangarhar, Zabul ve Kandahar arasında yer alıyor.

  İNGİLTERE EVSAHİPLİĞİNE HAZIRLANIYOR 

  İngiltere’nin, Afganistan konusunda yapılacak görüşmelere evsahipliğine hazırlandığı bildirildi.

  İngiltere Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, İngiltere’nin, Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü’ne katkıda bulunacak ülkelerin üst düzey askeri yetkililerinin katılacağı bir koferansa evsahipliği yapacağı belirtildi.

  Adını açıklamayan hükümet yetkilileri, söz konusu konferansın yarın Londra dışında yapılacağını bildirdi. Konferansta, tartışmalı konuların masaya yatırılarak sonuçlandırılacağı kaydedildi.

  Bakanlık açıklamasında ayrıca, Afganistan’daki çokuluslu barış gücüne 300 İngiliz askerinin daha gönderildiği belirtildi. Bu askerlerin de başkent Kabil’e konuşlandırılmasıyla Kabil’deki İngiliz askerleri sayısı yaklaşık 500’e yükselmiş olacak. 

  ALMAN ASKERİ OCAK BAŞINDA AFGANİSTAN'DA

  Afganistan çokuluslu barış gücü kapsamında görev yapacak Alman askerlerinin, ocak ayı başında bu ülkeye gidecekleri bildirildi.

  Savunma Bakanlığı’nın bir sözcüsü, bugün ve yarın İngiltere’de yapılacak görüşmelerde, çokuluslu barış gücü askerlerinin kimlerden oluşacağı ve takvimi ile ilgili karar alınacağını açıkladı.

  Sözcü, büyük olasılıkla 29 Aralık’ta, aralarında Alman komutanların da bulunduğu bir keşif birliğinin Kabil’e uçacağını belirtti.

  Sözcü, Afganistan’a gönderilmesi kararlaştırılan 1200 askerden ilk 200’ünün de ocak ayı başında Kabil ve çevresinde göreve başlayacağını kaydetti. 

  EL KAİDE ÜYELERİ KÜBA'DAKİ ABD ÜSSÜ'NE GÖTÜRÜLECEK

  ABD’nin, aralarında Afganistan’da devrilen Taliban rejiminden ya da Usame Bin Ladin’in El Kaide örgütünden bazı esirleri, Küba’daki Guantanamo Amerikan deniz üssüne nakledebileceği bildirildi.

  Amerikan NBC News televizyonunda Savunma Bakanlığı yetkililerine dayanarak yayınlanan haberde, ABD’nin, elindeki esirlerden bazılarını Küba’daki Amerikan deniz üssüne nakletmeyi planladığı ifade edilirken, Guantanamo körfezinde bir esir kampı kurma hazırlıklarının sürdüğü belirtildi.

  Haberde, Amerikan ordusunun bu kampı önemli tutuklular için de kullanmayı amaçladığı ve ABD Başkanı George Bush’un istediği gibi askeri mahkemelerin burada görev yapabileceği kaydedildi.

  Amerikan ordusu tarafından Afganistan’da yakalanan Taliban üyeleri ve El Kaide militanlarının şimdilik, Umman Denizi’nde bulunan USS Pelelieu adlı Amerikan savaş gemisinde ve Kandahar’daki uluslararası havaalanındaki Amerikan Deniz Piyadeleri üssünde tutulduğu biliniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı