Gündem Haberleri

  ABD ABM'den perşembe günü ayrılıyor

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 13:55 | Son Güncelleme:

  ABD`nin, ulusal füze kalkanı projesinin önünde engel olan, Rusya ile 1972 yılında imzaladığı Anti-Balistik Füze Anlaşması`ndan (ABM) çekildiğini perşembe günü açıklaması bekleniyor.

  Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkililer, gazetecilere açıklamalarında, kararın muhtemelen perşembe günü açıklanacağını belirttiler.   Beyaz Saray, füze savunma sistemi kurmak için anlaşmadan çekilmenin zamanının geldiğini daha önce bir açıklamayla duyurmuştu.  

  ABD`nin anlaşmadan resmen çekilmesi için, duyurduktan sonra 6 ay geçmesi gerekiyor. ABM`i, uluslararası silah kontrolünün köşetaşı olarak gören Rusya, bazı Avrupa ülkeleri ve ABD kongresinin bazı Demokrat Partili üyelerinin, bu karara karşı çıkması bekleniyor.  

  ABD Başkanı George W. Bush da South Carolina`daki konuşmasında, ``ABM Antlaşması`nın ötesine geçmeliyiz`` demişti.  

  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell`ın, Türkiye`yi de içeren ziyaretine eşlik ettikten sonra Powell ile birlikte Washington`a dönenbakanlık sözcüsü Richard Boucher, gazetecilere açıklamasında, ``Başkan, göreve geldiği günden beri ABM`in ötesine geçilmesi gerektiğini söylüyor. Eğer füze savunma programımızın başarılı olmasını istiyorsak, ABM`i geride bırakabilmeliyiz. Bunu ne zaman yapacağımızı Başkan Bush açıklayacaktır`` dedi.  

  ABD yönetimi yetkilileri, ABD kongresindeki Cumhuriyetçi Partili yetkililere, Bush`un, Ocak ayında resmen, antlaşmadan çekileceğini duyurmayı planladığını belirttiler.  

  Senato Demokrat Parti çoğunluk lideri Tom Daschle, ABM`den çekilmenin kesinlikle iyi bir fikir olmadığını savunarak, ``Bu, Amerikan savunma ve dış politikasında gerçek bir geri adım olacaktır``dedi.  

  Daschle, CNN`e açıklamasında, ABM`den çekilmenin, ``nükleer silahlanmayı azaltmak için yıllarca çalışanların yüzüne bir tokat`` olacağını da savundu.  Senato Dışilişkiler Komitesi Başkanı Joseph Biden ise böyle bir hareketin ``ciddi bir hata`` olacağını söyledi.  

  ABD; Kuzey Kore, İran, Irak gibi ``korsan devletlerden`` gelecek bir füze saldırısına karşı, ulusal füze savunma sistemi oluşturması gerektiğine inanıyor. ABD`nin bu sistemi oluşturabilmesi için, 1972 yılında Rusya ile imzaladığı ulusal savunmaya imkan tanımayan ABM anlaşmasında değişiklik yapılması gerekiyor. Rusya, değişikliğe karşı çıktığı için ABD, anlaşmadan çekilmeyi gündeme getirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı