Dünya Haberleri

DÜNYA

  Abbas'tan şiddette geri dönüş uyarısı

  Hürriyet Haber
  15 Aralık 2009 - 17:32Son Güncelleme : 15 Aralık 2009 - 17:32

  Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Filistin topraklarında İsrail işgaliyle mücadelede şiddete geri dönüşü kabul etmeyeceklerini söyledi.

  Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Komitesinin Ramallah'ta yapılan toplantısında konuşan Abbas, "Bizden istenen nedir? Şiddet eylemlerine geri dönmemiz mi? Bunu kabul etmem" dedi.

  Abbas, İsrail ile barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için 1967 sınırlarını ve yerleşim faaliyetlerinin tümüyle durdurulmasını koşul olarak öne sürdü.

  "Eğer yerleşim faaliyetleri tümüyle durur ve 1967 sınırları Filistin devletinin sınırları olarak kabul görürse, müzakereleri yeniden başlatırız" diyen Abbas, bu sınırları yasal sınırlar olarak nitelendirdi. Abbas, "Bu takdirde Annapolis'te mutabık kaldığımız müzakereleri tamamlamaya gitmekten bizi kimse alıkoyamaz" diye konuştu.

  Abbas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde 10 aylık inşaatları durdurma kararına değinirken, bunun tüm yerleşim faaliyetlerinin durdurulması anlamına gelmediğini belirtti.

  İsrail ile Hamas arasında yapılan, İsrail askeri Gilat Şalit'in serbest bırakılmasına yönelik müzakerelere de değinen Abbas, İsrail'i eleştirdi ve İsrail askerinin ele geçirildiğinden bu yana 2 bin 587 Filistinli'nin yaşamını kaybettiğini, binlerce kişinin yaralandığını ve 120 bin konutun yıkıldığını anlattı.

  Abbas, Avrupa Birliğini de, Doğu Kudüs'ü müstakbel Filistin devletinin başkenti olarak gören açıklamasından dolayı övdü.

  Konuşmasının sonunda, Filistin topraklarında seçimler yapılmasına ihtiyaç bulunduğunu belirten Abbas, yeni bir dönem için başkanlığa aday olmayacağını tekrarladı; ancak muhtemel gelişmelere göre daha sonra açıklamaları olacağını ifade etti.

  Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komitesinin, Filistin'de iç siyasi krizi değerlendirmek üzere bugün başlayan toplantısı yarın devam edecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı