Dünya Haberleri

DÜNYA

  Abbas 200 Hamaslı tutukluyu serbest bırakıyor

  Hürriyet Haber
  23 Ağustos 2009 - 14:06Son Güncelleme : 23 Ağustos 2009 - 14:06

  Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ramazan nedeniyle Batı Şeria'daki Hamaslı tutuklulardan 200'ünün serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

  Hamas da Ramazan öncesi, Gazze Şeridi'nde 50'si El Fetih üyesi 100 tutukluyu salıvermişti. Batı Şeria'da Filistin Yönetimi güvenlik güçlerinin Hamas mensuplarına karşı giriştiği tutuklamalar, El Fetih ile Hamas arasındaki en büyük sorunlardan biri olarak gündemde bulunuyor. El Fetih kongresi öncesi ve sırasında Hamas, Gazze Şeridi'ndeki El Fetih delegelerinin Beytüllahim'deki kongreye katılmalarına izin vermek için, Batı Şeria'daki tutuklu veya gözaltındaki tüm Hamas mensuplarının salıverilmesini istemiş, bu gerçekleşmeyince El Fetihli delegelerin Gazze'den çıkışlarına izin vermemişti.

  Gazze Şeridi'ndeki Hamas hükümeti ve Batı Şeria'da El Fetih'in Filistin Yönetimi birbirlerine karşılıklı Ramazan jestleri yaparken, Hamas ve El Fetih arasında, 25 Ağustos Salı günü Kahire'de başlaması planlanan diyalog görüşmeleri, Ramazan ayının sonuna ertelendi.

  Ertelemeyi Mısır'ın resmi ajansı Mena duyurdu. Mena, Mısırlı bir güvenlik yetkilisine atfen verdiği haberde, Mısır güvenlik yetkililerinin, Ramallah ve Şam'da geçen hafta yaptığı görüşmelerin ardından erteleme kararına varıldığını bildirdi.

  Mısırlı güvenlik yetkililerinden General Muhammed İbrahim başkanlığındaki heyetin, Hamas ve El Fetihli yetkililerle hem Ramallah'ta hem Şam'da ayrı ayrı görüşmeler yaptıkları; Mısır delegasyonunun aynı zamanda Abbas ile Amman'da da bir araya geldiği belirtiliyor.

  Abbas'ın Ramallah'ta kendisini ziyaret eden Mısır heyetine, Hamas'ın gelecek yıl başkanlık ve genel seçimleri yapmaya razı olması halinde, El Fetih adına Hamas'ın tüm koşullarını kabule hazır olduklarını söylediği de öne sürülüyor.

  Mısır heyetinin, Abbas'tan gelen bu açıklama karşısında şaşırdığı, bunun ardından hemen Suriye'ye yola çıkarak, bu bilgileri Şam'daki Hamas siyasi lideri Halid Meşal'e ilettiği de kaydedildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı