Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Abanoz: Kanunsuzluğa fırsat vermeyiz

  Hürriyet Haber
  14 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Aralık 2000 - 00:01

  İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz, önceki gün çevik kuvvet polislerince gerçekleştirilen protesto eylemine ilişkin, ''Teşvikçileri tespit ediyoruz. Kanunsuzluğa fırsat vermeyeceğiz'' dedi.

  İstanbul Valisi Erol Çakır, Emniyet Müdürü Abanoz'la Vatan Caddesi'ndeki emniyet yerleşkesinde yaklaşık 2 saat süren bir toplantı yaptı. Vali Çakır, görüşmenin ardından herhangi bir açıklamada bulunmadan emniyetten ayrıldı. Emniyet Müdürü Abanoz ise emniyetten çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerin 2 gün önce gerçekleştirdiği yürüyüşle ilgili ''şu ana kadar neler yapıldığı'' yolundaki soru üzerine Abanoz, ''Teşvikçileri tespit ediyoruz. Kanunsuzluğa fırsat vermeyeceğiz'' dedi.

  Abanoz, ''Olayın siyasi boyutu var mı?'' sorusuna, ''Siyasi değil, acıdan kaynaklanan bir olay'' karşılığını verdi.

  Olayın başlangıç noktası olarak görülen Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne ait otobüse Gaziosmanpaşa'da düzenlenen saldırıyla ilgili gelişme olup olmadığı da sorulan Kazım Abanoz, ''Çalışmalarımız var. Nefes aldığımız her an bu işe yumuluyoruz. Kimsenin yanına kalmayacak'' diye konuştu.

  ''Polis eylemine katılanların tespit edilip edilmediği'' sorusunu ise Abanoz, ''Hepiniz çekmişsiniz. Görüntüleri var'' şeklinde yanıtladı.

  Başka bir soru üzerine açığa alınan polis olmadığını, ancak müfettişlerin konuyu incelediğini belirten Emniyet Müdürü Abanoz, gösteri sırasında kendisine ''yuh'' çekildiğini hatırlatan bir gazeteciye de, ''Topluluk psikolojisi. Hoş şeyler değil'' dedi.

  ADANA'DA SORUŞTURMA

  Adana Emniyet Müdürü Şükrü Yetimoğlu da, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerin dün gerçekleştirdikleri yürüyüşle ilgili, 2911 sayılı yasaya göre gerekli soruşturmanın yapıldığını söyledi.

  Yetimoğlu, A.A muhabirinin soruşturma ve açığa alınan polis memuru bulunup bulunmadığıyla ilgili sorulara da ''2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek fiilinden gerekli soruşturma yapılıyor. Şu anda daha fazla bir şey söylemek istemiyorum'' karşılığını verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı