Ege Haberleri

EGE

  Abalıoğlu bağışlarını sürdürüyor

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  26.07.2012 - 15:15 | Son Güncelleme: 26.07.2012 - 16:07

  Denizli'de Abalıoğlu Yem Sanayi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Abalıoğlu, Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'ne harekete duyarlı bilgisayar konsolu bağışladı.

  Denizli'de adını taşıyan meslek lisesi yaptıran, eşi adına okul protokolü imzalayan, Pamukkale Üniversitesi'ne de klinik yaptıran Abalıoğlu Yem Sanayi'nin Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever Orhan Abalıoğlu, Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'ne harekete duyarlı bilgisayar konsolu bağışladı.Hayırsever Orhan Abalıoğlu'nun bağışladığı cihazla yürüme ve denge bozukluğu olan felçli hastaların tedavisine önemli katkı sağlayacak. Pamukkale Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Ardıç, felçli hastaların tedavisinde sanal gerçeklik kullanımına başlandığını belirtip, “Hayırsever tarafından bağışlanan bu cihazla rehabilitasyon sürecinde hastalara hastanede verilen rehabilitasyona ek olarak bilgisayar oyunlarının, hastaların kas güçlerini, dengelerini ve algılarını tekrar kazanmalarına katkıda bulunmasını bekliyoruz” dedi. Prof. Dr. Ardıç, bilgisayar oyunlarının hastaların hem motivasyonlarını arttırdığı hem de hastaların tedavisinde fark yarattığını ifade etti.
  Cihazla kumanda kullanılmadan kamera ve hareket sensörü ile insan hareketleri algılanarak bilgisayar ortamına taşınacak. Hastalar oyuncuları canlandırarak hareket ederken algıları ve refleksleri gelişiyor. Felç geçirmiş hastaların el, kol ve bacaklarını yeniden güçlendirebilmelerine olanak sağlayan oyunlarla hastalar eğlenceli bir şekilde egzersiz yaparak çeşitli macera oyunları, spor hareketlerini yapmaya çalışıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı