Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB Zirvesinde ilk kez Türk bayrağı çekildi

  Hürriyet Haber
  06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye ile AB arasında krize neden olan Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB) sorununun Brüksel'de önceki gün çözümlenmesinden sonra ilk kez bir AB zirvesinde Türk bayrağı göndere çekildi.

  Fransa'nın Nice kentinde, Zirve'nin yapılacağı Acropolis kongre merkezinde AB üyesi ve adayı 27 ülkeyle birlikte Türk bayrağı göndere çekilirken, Başbakan Bülent Ecevit de bir yıl aradan sonra tekrar AB zirvesine geliyor.

  Türkiye'nin karar mekanizmasında yer almak istediği Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ile ilgili son düzenlemelerin yapılacağı zirvede, AB üyesi olmayan ülkelerin AGSK'nın sadece danışmamekanizmasında yer almaları konusundaki unsurlar belirlenecek.

  TEMEL HAKLAR ŞARTI

  Nice'de yarın başlayacak zirvede, Kopenhag Kriterleri gibi aday ülkelerin önüne konulacak Temel Haklar Şartı'nın da imzalanması bekleniyor.

  Şart'taki 54 madde, kişisel özgürlüklerle AB içindeki insani hakları betimleyen maddelerin yanı sıra çalışma koşullarının düzenlenmesi ve tüm çalışanlara sendikal hakların verilmesi gibi konuları kapsıyor.

  KURUMSAL YAPILANMALAR

  Zirve'de görüşülecek bir diğer önemli konuyu da, AB'nin kendi bünyesinde yapmayı öngördüğü kurumsal değişiklikler oluşturucak. Bu çerçevede, üye ülkelerin AB Konseyi'nde oyların dağılımı hakkındaki uzlaşmazlıkları henüz sonuçlanmazken, Avrupa Komisyonu'ndaki üyelerin sayısı konusundaki belirsizlikler de sürüyor.

  Zirve'de, AB Konseyi'nde oybirliği yerine oy çokluğu ve üye ülkelerin nüfusu oranında temsili de ele alınacak. AB üyesi küçük ülkeler, her ülkenin bir komisyon üyesi bulundurmasını savunurken, büyük ülkeler de komisyon üyesi sayısının mevcut 20 üyeyle sınırlandırılmasını ve ülkeler arasında rotasyona tabi tutulmasını savunuyorlar.

  Buna ilaveten Almanya, 20 üyeli komisyonda nüfusunun gözönünde bulundurulmasını isteyerek, komisyonda liderlik isteğini ortaya koydu. AB üyesi küçük ülkelerin her ülkenin bir komisyon üyesi bulundurması önerisinin kabul edilmesi halinde aday ülkelerle birliktekomisyon üyesi sayısı 28'e çıkacak.

  Zirve'de, üye ülkelerin ticaret, vergi ve göç gibi konularda öngörülen değişiklikler üzerindeki vetoları çekmeleri konusu da gündeme gelecek. Ancak diplomatik kaynaklar, Nice'deki Zirve'de bu konuda bir gelişme yaşanması konusunda umutlu değiller. AB Komisyon Başkanı Romano Prodi, önceki gün Alman ARD kanalına yaptığı açıklamada, üye ülkelerin kendi çıkarlarına ters düşen kararları veto ederek, demokrasinin önünü tıkadıklarını söylemiş, bu ülkelerin karar alınma aşamasında biraz daha esnek olmaları gerektiğini vurgulamıştı.

  Prodi, Almanya'nın göç, İspanya'nın yapılanma yardımları, Fransa'nın da uluslararası ticaret alanında hassas davrandıklarını belirterek, sadece Belçika ve İtalya'nın veto haklarını kullanmadıklarını kaydetmişti. Prodi, ''hepsi geri adım atmalıdırlar. Aksi halde bu zirvede karar alınması imkansızlaşır'' diye konuşmuştu.

  KÜRESELLEŞME KARŞITLARI NICE'DE

  AB zirvesinin yapılacağı Nice'de olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken Almanya, İtalya, Portekiz, İspanya ile Fransa'nın diğer kentlerinden gelen binlerce küreselleşme karşıtı da gösteriye hazırlanıyor.

  Avrupa'nın önde gelen sendikaları da, AB zirvesine çıkacak Temel Haklar Şartı'na karşı bir bildiri hazırladılar.

  Bildiride, ''gerçek bir sosyal Avrupa için hep birlikte'' sloganı kullanılırken, Şart'ın grev gibi sendikal haklar açısından bazı iyileştirmeler getirdiğini, ancak bunun da yetersiz olduğunu savunuyorlar.

  Bazı sendikalar ise, Şart'ı tamamen reddederek, yeni bir metin hazırlanmasını istiyorlar. Nice'e akın eden binlerce gösterici, işsizlik, kadın hakları gibi konularda Şart'ın yeterli olmadığını belirterek, ''Şart, özel girişimciler için her türlü özgürlüğü temel bir hak olarak görürken, çalışanlara yönelik emeklilik, lojman ve benzeri haklar gözetilmemiş'' diyorlar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı