ANKARA HABERLERİ

AB’yi anlayan STK’ya 5.3 milyon Euro hibe

Hürriyet Haber
25.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Avrupa Birliği (AB), kamuoyunda AB üyeliği hakkında olumlu görüşleri artırmak ve AB’nin değer ve politikalarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak üzere uyguladığı “Sivil Toplum Diyaloğu” projesi için bu yıl Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının (STK) projelerine 5,3 milyon avro hibe desteği sağlayacak.

Hürriyet Haber

Hibe desteğinin 2,8 milyon avrosu STK’ların tarım ve balıkçılık, 2,2 milyon avrosu da kültür sanat projelerine verilecek. Destekten yararlanmak için, 42 proje uygun bulundu.

Projelere destek

Türkiye’nin AB’ye tam üyelik süreci, AB müktesebatına uyum çalışmaları, hükümetler düzeyinde yürütülürken; Türkiye ile AB vatandaşları arasında işbirliği ve diyaloğu geliştirmek üzere, doğrudan doğruya AB Genel Sekreterliği (ABGS) tarafından “Sivil Toplum Diyaloğu” adı altında bazı projelere destek sağlanıyor.
ABGS’den verilen bilgiye göre; “diyaloğa” duyulan ihtiyaçtan yola çıkarak, AB, 2005 yılında, aday ülkeler ile AB sivil toplum kuruluşları arasında diyaloğun güçlendirilmesi için hedef ve önceliklerin belirlendiği bir strateji geliştirdi. Sivil Toplum Diyaloğu adı verilen bu stratejinin uygulanması, müktesebat uyumu ve reform sürecinin gerçekleştirilmesi ile eşit önemde değerlendiriliyor.

Önyargıları yıkmak için

TÜRKİYE’de AB üyeliğinin güçlü bir şekilde desteklenmekle birlikte kamuoyunun “AB’nin tarihi, işleyişi, kuralları ve politikalarına” ilişkin bilgisinin yetersiz olduğuna işaret edilirken, ayrıca Türkiye ile AB arasında karşılıklı “önyargılar” bulunduğuna dikkat çekiliyor.
ABGS tarafından uygulanan Sivil Toplum Diyaloğu Projesi’nin ilk aşaması 2009 yılının Kasım ayında tamamlandı ve bu kapsamda 119 projeye yaklaşık 19,5 milyon avro hibe destek sağlandı. Diyalog kapsamında, Türkiye’deki belediyeler, meslek örgütleri, üniversiteler ve gençlik, AB ülkelerindeki muadilleriyle diyalog kurdu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AB’yi anlayan STK’ya 5.3 milyon Euro hibe haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı