Dünya Haberleri

  AB’ye: Dilenmeyiz

  AA
  25.01.2015 - 01:36 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreciyle ilgili “Eğer Türkiye’yi kapınıza gelip de dilenecek bir ülke olarak görüyorsanız, Türkiye kapınıza gelip dilenecek bir ülke değildir. Türkiye ayakları üzerinde duran bir ülkedir. Kabul etmedikleri takdirde kendi yolunu kendisi çizer” dedi. Cibuti’de Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Gulleh ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

  AVRUPA’YI TEST EDİYORUZ

  (‘Türkiye hâlâ Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusunda kararlı mıdır? Adaylığını sürdürmek konusunda istikrarını sürdürmekte midir?’ sorusu üzerine) Söz konusu süreç şu anda devam ediyor. Avrupa Birliği’ne bizi alırlar veya almazlar, önemli değil. Ama şu anda bizler planladığımız şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aslında biz, Avrupa’yı test ediyoruz. Yani Avrupa acaba halkı Müslüman olan Türkiye’yi kendine hazmedebilecek mi? Arasına alabilecek mi? Hani İslamofobi’ye karşı mısınız değil misiniz? Eğer karşı değilseniz Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne almak durumundasınız. Geçmişten bu yana ‘Avrupa Birliği bir Hıristiyan birliğidir’ tezi vardır. Bu tezin haklılığı anlamına gelir. Ama Türkiye’yi oraya katmaları halinde bu tez bir kenara alınmış olur. Türkiye NATO’da var, Türkiye OECD’de var. Türkiye, diğer birçok oluşumda var. Niye Avrupa Birliği’ne almıyorsunuz? Demek ki sorun baş ka. Bir, Türkiye artık güçlü bir Türkiye’dir.

  Mogadişu'da Erdoğan için hazırlıklar

  HUNTINGTON HAKLI ÇIKMASIN

  (İslamofobi’ye karşı Türkiye’nin nasıl bir tutum izlediğinin sorulması üzerine) İslam dünyasının üzerinde çok ciddi bir oyun oynanıyor. Bu oyunun önemli başlığı İslamofobi. Bu bir İslam düşmanlığı, Müslümanlara karşı bir düşmanlık ve medeniyetler çatışmasının da bir önemli başlığı. Biliyorsunuz bizler Başbakanlığım döneminde, İspanya Başbakanı Sayın Zapatero ile bir adım attık ve dedik ki ‘Biz dünyada medeniyetler ittifakını kuralım ki medeniyetler çatışmasına fırsat vermeyelim. Biz, Huntington’ı (ABD’li siyaset bilimci Samuel Philips Huntington) haklı çıkarmayalım, tam aksine dünya barışına katkıda bulunalım’. BM koordinatörlüğünde adımı attık, şu ana kadar 145 ülke ve uluslararası kuruluş buraya üye. Ama neticeye gelince maalesef netice beklediğimiz gibi değil. Yaklaşık 11-12 yıl önce Irak’ta olan hadiseleri biliyorsunuz. Irak’taki gelişmeler, Irak’ın işgali ve Irak’ta her gün yüzlerce, binlerce insanın ölümüyle bir süreç başladı. Bu süreç sınırımız olan bir ülke olması hasebiyle bizi ciddi manada rahatsız etti. Bu arada Afganistan’da ciddi sıkıntılar başladı. Pakistan’da aynı şekilde.”

  AB’ye: Dilenmeyiz

  Muhabbetten MUHAMMED

  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Cibuti Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammed’siz muhabbetten ne hasıl” sözünü anımsatarak iki ülkeyi bu noktanın bağladığını söyledi. Cibuti ve Türkiye’nin tarihini, bir ‘sevgi medeniyeti tarihi’ olarak niteleyen Erdoğan, özetle şunları söyledi: “Bizler, hepimiz, ortak bir sevgi medeniyetinin mensuplarıyız. Ortak medeniyetimiz, bencilliği yani enaniyeti, kibri, gururu şiddetle reddeder. Bizim medeniyetimizde tevazu var, mütevazi olmak var. Bir elin parmakları gibi birbirine kenetlenmiş kardeşleriz. Afrika’nın, tarihi ve coğrafi birlikteliğimize uygun şekilde, Türkiye’de daha görünür olmasını, daha fazla varlık göstermesini teşvik edeceğiz.”

  Mogadişu hazır

  ERDOĞAN’ın ziyareti öncesinde Somali’nin başkenti Mogadişu’da hazırlıklar sürüyor. Türk heyetinin kaldığı otelin yakınlarındaki patlamanın ardından, otel ve Türkiye Büyükelçiliği çevresi ile havaalanı güzargahında güvenlik önlemleri artırıldı, arama ve kontrol noktaları oluşturuldu. Otelin önündeki cadde trafiğe kapatıldı, yaya geçişleri kontrol altına alındı. Patlamada bir bölümü yıkılan bahçe duvarı ile pencereler de onarıldı. Bazı cadde ve sokaklar da Türk ve Somali bayraklari ve posterlerle süslendi.

  Çocuklara öpücük ‘Burhan Bey’e taş

  CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Cibuti’de Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Gulleh tarafından törenle karşılandı. Törende, Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Gulleh’in eşi Kadra Mahmud Haid de yer aldı. Cibuti’de yapımı TİKA tarafından üstlenilen Burhan Bey Caddesi ve İstanbul Meydanı’nın temel atma törenine de katılan ve kaldırım taşı koyan Erdoğan, törenin yapılacağı alana eşi Emine Erdoğan ile yürüyerek geldi. Yerel halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan Erdoğan çifti, çocukları kucağına alarak sevdi. Emine Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı’nın eşi Kadra Mahmud Haid’in himayesindeki Daryel Yetimhanesi’ni de ziyaret etti, daha sonra Cibuti Milli Kadınlar Birliği’ne seslendi.

  Saldırının bize olduğunu düşünmek istemiyorum

  CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Türk heyetinin Somali’de kaldığı otele yönelik perşembe günü meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili “Doğrusu ben, bu saldırıyı Türkiye’ye veya bize karşı bir saldırı olarak düşünmüyorum. Düşünmek istemiyorum. ‘Olsa olsa bugüne kadar Somali’de, Somali yönetimine karşı yapılmış olan saldırıların bir türüdür’ diye düşünüyorum” dedi. Erdoğan, “Güvenlik endişeniz var mı” sorusu üzerine ise şöyle devam etti: “Gerek Somali yönetimi, gerekse bizler kendimize yönelik bütün tedbirlerimizi güvenlik noktasında almış durumdayız. Türkiye’nin Somali’ye yardımdan başka, destekten başka herhangi bir derdi yok. Oradaki yapmış olduğu eserleri açmaya geliyoruz. Bizde güzel bir söz var, ‘At denize, balık bilmezse halik bilir’ diye. Yani yapacağın bir hayır varsa, at denize, eğer oradaki gelecek olan nimeti balık anlamazsa, onu yaradan bilir.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı