Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB’ye arka kapı

  Hürriyet Haber
  14 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ağustos 2006 - 02:30

  Bulgaristan’ın 2007 başındaki AB tam üyeliği öncesinde başta Moldova ve Makedonyalılar olmak üzere on binlerce kişinin bu ülke vatandaşlığına geçmesi AB’yi rahatsız etti. Rüşvet karşılığı pasaport verildiği için aşırı derecede suiistimalden endişe ediliyor.

  BULGARİSTAN, AB’ye arka kapı açtı. Birliğe üye olmasına birkaç ay kala, özellikle Makedonyalı ve Moldovalı onbinlerce yabancıya vatandaşlık veriyor. Böylece Bulgaristan’ın AB üyesi olacağı gelecek ocak ayından itibaren, yeni pasaportlarıyla onlar da Avrupa ülkelerinde çalışmaya gidebilecek. Bu da birçok sahte Bulgar vatandaşının geleceğinden korkan AB ülkelerini rahatsız ediyor.

  Kökenlerinin Bulgaristan’dan geldiğini iddia eden Makedonyalı, Moldovalı, Rus, Ukraynalı, İsrailli ve Sırplar, vatandaşlık başvurusunda bulunmak için bu ülkeye akın ediyorlar. Vatandaşlık işlemleriyle ilgilenen "Yurtdışındaki Bulgarlar Ajansı" yetkilisi Stefan Nikolov, etnik Bulgar kökenlerini kanıtlayanların sayısında büyük artış olduğunu söylüyor. Nikolov’un verdiği bilgilere göre bu rakam 2001’de 5 bin 495 kişiyken, 2004’te 29 bin 493’e yükselmiş. 2005 yılında ise bunların dışında 23 bin 200 kişi daha ilave olmuş. 2001’den bu yana 20 bin kişiye vatandaşlık verildiğini açıklayan Nikolov, "Çok yorucu çalışmalar yapıyoruz ancak sahte başvuruları engellemek için çok sıkı kontroller yapıyoruz" dedi. Nikolov, gözden geçirilecek 50 bin başvuru daha bulunduğunu, ancak bunun büyük bölümünün gerçekliğinin şüpheli olabileceğini belirtti.

  Başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkeleri ise bu gelişmeden rahatsızlar. Sunday Telegraph gazetesinin haberine göre, rüşvetçi Bulgar yetkililer tarafından 200 sterlin gibi bir para karşılığında leblebi çekirdek gibi pasaport verilmesi yüzünden, çok fazla istismar olacağından korkuluyor. Avrupa ülkeleri, birçoğu sabıkalı, Bulgarca bile bilmeyen insanların akınına uğrayacağından korkuyor. Sunday Telegraph’ın yaptığı bir araştırmaya göre, vatandaşlık başvurusunda bulunan birçok kişi Bulgarca bilmediklerini, bu ülke hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını ve hatta Bulgar kökenli bile olmadıklarını açıkça kabul ediyorlar.

  AB’liler, mülk kuyruğunda

  Özellikle İngilizler Bulgaristan’da mülk alıp yemyeşil köylere yerleşmekte birbiriyle yarışıyor. Şimdi Gostilitsa köyünde yaşayan İskoçyalı Peter ve Joice McGlone da Bulgaristan’da mülk alanlardan.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı