AB ve IMF Türkiye'yi kurtarıyor

Hürriyet Haber
06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kriz Dünya basınında

TÜRKİYE'de finans piyasalarındaki son durum İtalyan basınında dün yer alırken; gazetelerde ‘‘Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'yi kurtarıyor’’ yorumu yapıldı.

İL SOLE 24 ORE

İtalya'nın yüksek tirajlı ekonomik gazetelerinden ‘‘İl Sole 24 Ore’’ birinci sayfasından verdiği haberine, ‘‘Türkiye; en ciddi kriz’’ başlığını atarken; ‘‘Türk borsası iki hafta içinde yüzde 43 düştü. Piyasalar, dramatik bir likidite (nakit para) krizinden dolayı acı çekiyor. Eğer, IMF'nin yardımı gelmese, banka sistemi bir iflas dalgalanması tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Çöken Türk borsası IMF'dengelecek yardımı bekliyor’’ denildi. Türkiye'de bulunan IMF heyetinin 4-5 milyar dolarlık ek bir kaynaksağlamasından söz edildiğine de yer veren gazete, ancak, görüşmelerin 10 gün kadar sürmesinin beklendiğini belirtti. ‘‘Bu arada güven şırıngası Brüksel'den de geliyor’’ ifadesini kullanan gazete, Türkiye ile Yunanistan arasındaki uzlaşma ile

Ankara'nın AB'ye uyum süresinin hızlandırıldığını kaydetti. Katılım Ortaklığı Belgesi'nde Türkiye'nin temenni ettiği gibi Kıbrıs ve Ege sorununun Helsinki'de olduğu gibi politik diyalog çerçevesinde ele alınacağını belirten gazete, ‘‘Türkiye, daha önce istediği değişikliğin olmaması halinde AB ile ilişkileri tekrar gözden geçirmekle tehdit etmişti’’ diye yazdı.

LA REPUBBLİCA

Sol görüşlü La Repubblica gazetesi de, ‘‘İstanbul Borsası'nda çöküş; Türkiye kaosun eşiğinde’’ başlığı ile verdiği haberinde, ‘‘Ankara hükümeti suçlama altında ama Avrupa, uyum süreci konusunda Türkiye'ye açık yol veriyor’’ yorumunu yaptı. Haberde, finans piyasalarında panik yaşandığı kaydedilirken; ‘‘Ankara'da şu anda durum çok ince bir çizgide. Binlerce insan IMF ileTürkiye'yi birbirine bağlayan anlaşmayı protesto etmek için meydanlaraindi’’ iddiasında da bulunuldu.

İL GİORNALE

Sağ görüşlü İl Giornale gazetesi ise ‘‘İstanbul: 15 günde yüzde 43 düşüş’’ başlığını kullanırken, ‘‘Türk borsasındaki kayma bir haftadır frensiz devam ediyor. Likidite, ülke için ciddi bir kriz olarak gözüküyor’’ yorumunu yaptı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı