Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB üyeliğine üç şart

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.09.2000 - 00:01

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Brüksel temasları sırasında, Hürriyet'in ele geçirdiği Avrupa Parlamentosu'nda hazırlanan bir rapor, AB üyeliğine üç şart getiriyor.

  1) Kürt sorununun çözümü

  2) Kıbrıs sorununun çözümü

  3) Ordunun siyasi yaşamdaki ağırlığının azaltılması

  DIŞİŞLERİ Bakanı İsmail Cem'in üç günlük Brüksel temasları sırasında Türkiye'nin AB üyeliğine üç şart getiren bir raporun hazırlıkları tamamlandı. Avrupa Parlamentosu'nun Fransız üyesi Philippe Morillon'un hazırladığı ve önümüzdeki ay ele alınacak raporu Hürriyet ele geçirdi. Bu rapora göre Türkiye'nin AB üyeliği önünde üç önemli engel bulunuyor ve bu engellerin aşılmaması halinde üyeliğin gerçekleşmeyeceği bildiriliyor. Bu üç şart şöyle özetleniyor:

  1) Kürt sorununun, Türkiye'nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çerçevesinde çözümü. 2) Kıbrıs sorununun en kısa zamanda çözümü. 3) Ordunun siyasi kararlardaki ağırlığının azaltılması.

  Avrupa Parlamentosu'nun ekim ayı toplantılarında Dış ilişkiler Komisyonu'nda ele alınacak olan rapor, kasım ayında da genel kurulda oylanacak. Raporun 'gerekçeler' bölümünde bu üç şart Türkiye'nin önüne getirilirken, oylanacak olan karar tasarısı bölümünde ise idam cezasının kaldırılması, düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanması yönünde çağrılar yer alıyor.

  Türkiye'de 'Demirok raporu' olarak adlandırılan İnsan hakları Üst Kurulu'nun hazırladığı ve Türk hükümetinin önünde bulunan raporun, hükümet tarafından 'resmi belge' haline getirilmesi de isteniyor. Raporda ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e övgüler yer alıyor ve 'Hukuk devletine bağlılığını söylemiyle ispat eden Sezer'in cumhurbaşkanlığına seçilmesi, gerekli reformların yerine getirilmesi konusunda önemli bir kozdur' deniliyor.

  ASKERİN YERİ

  Morillon'un hazırladığı ve parlamentoya sunulan raporda Türkiye'de 'askerin yeri' sorgulanıyor. Bu bölümde şu ifade eyer alıyor: 'Teröre karşı verilen mücadeleden sonuç alındığı ve bu görevin tamamlandığı söylenebilir. Bu durumda ordunun siyasi kararlardaki ağırlığının azaltılması gerekiyor. Mevcut durum, son zamanlarda Kıbrıs'da ve Kuzey Irak'da da etkisini gösterdi. Gücü temsil eden askerler karar verici mekanizma içinde yer almamalılar'.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı